Rafał Gąsowski: "Dzień gniewu" to rodzaj greckiej tragedii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 12:45
- W dramacie Brandstaettera mamy jedność czasu, miejsca i akcji. Mamy też chór, który opowiada o wszystkim, ale i jest uczestnikiem. Pojawia się nawet koryfeusz w postaci przeora - mówił Rafał Gąsowski o najnowszym spektaklu Teatru Telewizji.
Audio
  • Rafał Gąsowski o spektaklu "Dzień gniewu" (Poranek Dwójki)

Spektakl w Teatrze Telewizji "Dzień Gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza to historia z czasów II wojny światowej. Ludzie znajdują się w sytuacji apokaliptycznej: w miasteczku trwa obława Żydów. Jeden z ocalałych, Emanuel Blatt, otrzymuje schronienie w pobliskim klasztorze, gdzie opiekuje się nim przeor (w tej roli Radosław Pazura). - Następuje niesamowita rozgrywka o życie i śmierć pomiędzy komendantem SS Bornem, którego gram, a przeorem - opowiadał Rafał Gąsowski. - To również walka o najwyższe wartości.

Aktor podkreślił, że jest to także dramat o metanoi - duchowej przemianie, jakiej doświadczają ludzie w sytuacjach granicznych. Ważne jest jednak to, co kieruje człowiekiem w sytuacji ekstremalnych wyborów. Często, zdaniem gościa Dwójki, podejmujemy decyzje zgodnie z tym, czego zostaliśmy nauczeni. Jednak to nie zawsze wystarcza i wtedy pojawia się element wiary. Rafał Gąsowski zaznaczył, że wiara jest nam przyrodzona we wszystkich działaniach, "bo nawet niewierzący muszą wierzyć w to, że brak wiary jest im potrzebny".

Premierę spektaklu "Dzień gniewu" w reż. Jacka Raginisa-Królikiewicza można obejrzeć w poniedziałek (25 listopada) o godzinie 21.00 w TVP1.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Rafał Gąsowski (aktor)

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 8.30

am/jp

Czytaj także

Teatroteka - na ratunek Teatrowi Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 11:50
25 filmowych obrazów opartych na współczesnych dramatach i zrealizowanych przez młodych reżyserów. W dniach 8-12 lutego w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie odbędzie się I edycja Teatroteki Fest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Bukowski: Dołęga-Mostowicz tylko pozornie był celebrytą

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 13:48
- Rzeczywiście był znany, zarabiał masę pieniędzy, lubił się dobrze ubrać i był koneserem pięknych kobiet. Z drugiej strony, gdy próbowałem dowiedzieć się czegoś o jego życiu prywatnym, trafiłem na ścianę. Nie było zupełnie nic - mówił w Dwójce reżyser spektaklu Teatru Telewizji "Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 teatralnych premier dla TVP

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 12:49
W tym roku Teatr Telewizji przygotuje premiery dla telewizyjnej Jedynki, TVP Kultura i TVP ABC. Ten rok zapowiada się międzynarodowo. 
rozwiń zwiń