Jak powstawało "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 15:02
Monumentalne dzieło, powstające wiele lat w którym kompozytor dźwiękami ukazał odkupienie i zmartwychwstanie jako drogę do wiecznego szczęścia.
Emil Signol, Zmartwychwstanie Chrystusa, przed 1856, Petit Palais, muse des Beaux-arts de la Ville de Paris
Emil Signol, Zmartwychwstanie Chrystusa, przed 1856, Petit Palais, musée des Beaux-arts de la Ville de ParisFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Dzieło wymagające olbrzymiego aparatu wykonawczego i będące dla słuchaczy ogromnym przeżyciem, a inspiracją do powstania utworu były dla austriackiego kompozytora słowa: "Bóg mnie stworzył, do Boga powrócę". ​ W Poranku Dwójki opowiemy o historii powstania II Symfonii c - moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera.

W audycji również:

- Przepych scenografii, wspaniali soliści i wielki zespół baletowy, bogactwo form tanecznych i przepiękna muzyka Piotra Czajkowskiego. W Poranku Dwójki zaprosimy na jeden z najbardziej rozpoznawalnych klasycznych spektakli baletowych, spektakl będący obowiązkową pozycją w repertuarze niemalże każdego liczącego się zespołu baletowego na świecie. Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprezentuje - bezpłatnie na platformie VOD - balet "Śpiąca królewna"

- w "Wierszu na dzień dobry" poezja Anny Kamińskiej

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w poniedziałek wielkanocny (13.04) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jezioro Łabędzie" w Warszawie. Reportaż z prób

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 11:00
W cyklu "Przed premierą" wybraliśmy się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej, gdzie na 20 maja zaplanowano premierę baletu Piotra Czajkowskiego z choreografią Krzysztofa Pastora i nowym librettem Pawła Chynowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nina Novak. Historia najwybitniejszej polskiej primabaleriny

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 17:25
W Polsce znana jest nielicznym miłośnikom baletu, na świecie zrobiła oszałamiającą karierę. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalają jej utrzymać formę i uczyć młode baletnice w Wenezueli.
rozwiń zwiń