Kukaj Kukawko dla dzieci on-line

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:00
Cała nasza kultura i edukacja przeniosły się do sieci. Wydarzeń on-line jest coraz więcej. Premiera filmu edukacyjnego "Wiosna" i koncert on-line to kolejna inicjatywa zespołu Kukaj Kukawko dla dzieci, który współtworzą Patrycja Kuczyńska i Witold Roy Zalewski.
Audio
  • O premierze filmu “Wiosna” i koncercie on-line autorstwa projektu Kukaj Kukawko (Dwójka/Poranek Dwójki)
Kukaj Kukawko:  Dominika Oczepa  skrzypce, Patrycja Kuczyńska  basetla, bęben obręczowy.
Kukaj Kukawko: Dominika Oczepa – skrzypce, Patrycja Kuczyńska – basetla, bęben obręczowy.Foto: mat. promocyjne

Projekt Kukaj Kukawko dla dzieci. Projekt Kukaj Kukawko dla dzieci.

- Wpadliśmy na pomysł, że skoro umiemy śpiewać, grać i operować kamerą oraz znajdujemy się w czasie kwarantanny blisko natury, na wsi, to opowiemy, co tutaj się dzieje i napiszemy nowe piosenki - mówił o najnowszym projekcie Witold Roy Zalewski. - Projekt trawa już od dwóch tygodni, chodzimy po okolicy z kamerą i szukamy zwiastunów wiosny. Chcemy coś dać dzieciom jako, że wszyscy w miastach są uwięzieni we własnych mieszkaniach i domach, a przy okazji edukować i dostarczyć nieco rozrywki - dodała Patrycja Kuczyńska.

Wraz z premierą filmu "Wiosna" projekt "Kukaj Kukawko dla dzieci" nawiązuje do obrzędów tradycji i zabaw ludowych. - Jako, że jesteśmy etnografami nawiązujemy do tego, jak kiedyś witano wiosnę, jakie kiedyś dzieci miały pomysły - powiedziała Patrycja Kuczyńska. - Będziemy śpiewać o gaiku i kogutku, będziemy szukać różnych zwierząt, które zwiastują wiosnę. Będzie również dużo niespodzianek!


Kukaj KukawkoDominika Oczepa, Kukaj Kukawko

Goście Poranka Dwójki mają duże doświadczenie w pracy z dziećmi, ale nie spodziewali się, że będą musieli wykorzystywać je w taki sposób. - Lubimy pracować bezpośrednio z dziećmi. Przy koncertach on-line jest dużo komplikacji i szczerze mówiąc trochę nas to przerasta. Gdyby nie Witek, który zajmuje się zawiłościami technicznymi tego projektu, to prawdopodobnie było by to zbyt trudne - tłumaczyła Patrycja Kuczyńska. - Bardzo ważne jest dla nas, aby mieć kontakt z dziećmi, ale również, aby dzieci miały kontakt z nami i dlatego postanowiliśmy robić to na żywo, a nie tylko w formie jednostronnej transmisji. My widzimy reakcję dzieci i dzieci widzą siebie nawzajem. Wykorzystujemy dostępne możliwości, mamy kamerę i punkt widzenia do którego się odnosimy - dodał Witold Roj-Zalewski.


W najbliższą sobotę, 25 kwietnia 2020 roku zapraszamy wszystkie dzieci na radosne spotkanie on-line z muzyką tradycyjną pełne zabawy i ruchu.

Interaktywny koncert organizowany jest przez Fundację Cooperacja w ramach realizowanego projektu "Ob(d)jazdowa kultura!", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".


Kukaj Kukawko dla dzieci on line Kukaj Kukawko dla dzieci on-line

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Patrycja Kuczyńska i Witold Roy Zalewski (Kukaj Kukawko dla dzieci)

Data emisji: 18.04.2020

Godzina emisji: 8.25

gs


Czytaj także

Czy wiosenny cykl obrzędowy został przerwany?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 07:00
- Nikt z Marzanną nie wyszedł, zima nie została pożegnana, Wielkanoc stoi pod znakiem zapytania. Wiemy już, że nie poświęcimy pokarmów, że nie będzie Triduum Paschalnego, że nie będziemy uczestniczyć w obrzędach w kościołach. Będzie to trudny czas i test - powiedziała Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O magicznym znaczeniu wody

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 12:00
Kiedy kończy się zima, a nadchodzi wiosna, to właśnie woda jako pierwsza ożywa, a lód topnieje i zamienia się w radośnie płynące strumienie. Wodę pijemy, piją ją też zwierzęta, a deszcz podlewa rośliny – drzewa, krzewy, trawę, kwiaty. Bez wody nic na świecie nie mogłoby istnieć. Zapewnia zdrowie i piękno, oczyszcza i leczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc inna niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 12:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" o projekcie "Czas odnowy. Wielkanoc inna niż wszystkie" porozmawialiśmy z dyrektor Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, Elżbietą Dudek-Młynarską.  To kolejna inicjatywa odnosząca się do zmian w świętowaniu Wielkanocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie rosną tulpy, nelki i gynsi pympek?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 10:15
Jak zbudować ogródek na podwórku, a z czego można go zrobić w domu?  Po czym rozpoznać owocowe drzewka – wisienkę, śliwkę, jabłonkę i gruszę?  wiosennym "Źródełku" przyjrzeliśmy się uważnie kwiatkom, drzewkom i ptakom.
rozwiń zwiń