"Dom mojego dzieciństwa". Cykl filmów o losach rodziny Wojtyłów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:55
- Każdy odcinek będzie opowiadał fragment historii Wojtyłów sprzed narodzin małego Lolka, zaczynając od historii samej kamienicy i lokalnego środowiska. Opowiemy o mamie Emilii, ojcu, bracie Edmundzie czy dziadkach Karola aż po historię niezwykłych narodzin, opowiedzianą przez sąsiadkę Helenę Szczepańską - opowiadała Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Audio
Miejsce urodzenia Karola Wojtyły, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
Miejsce urodzenia Karola Wojtyły, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła IIFoto: Shutterstock/piotrbb

Organizatorzy z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zapraszają do wysłuchania wyjątkowych historii, związanych z rodziną Wojtyłów sprzed czasów narodzin Karola Wojtyły. W 7-odcinkowym cyklu filmów "Dom mojego dzieciństwa" znalazła się historia Emilii Wojtyłowej, Karola Seniora - ojca przyszłego papieża, rodziny Kaczorowskich, a także opowieści pani Heleny Szczepańskiej - sąsiadki Wojtyłów - pełne radości z narodzin Lolusia. Część tych historii była do tej pory mało znana.

Jak podkreśliła Magdalena Maślona, sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że nie możemy świętować 100. rocznicy urodzin papieża Polaka w jego domu rodzinnym, dlatego pracownicy instytucji postanowili przenieść się do przestrzeni wirtualnej i świętować za pośrednictwem internetu. 

- Mamy nadzieję, że to pozwoli wszystkim zainteresowanym poznać jego historię troszkę "od kuchni", przez pryzmat domu rodzinnego, relacji z rodzicami i najbliższych, którzy go ukształtowali. No bo przecież świętość Jana Pawła II zaczęła się właśnie tutaj, w Wadowicach.

Premierowe odcinki można oglądać codziennie o godz. 17.00, aż do niedzieli 17 maja za pośrednictwem profilu Facebook Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Pierwszy odcinek już na nami:

***

Przygotowała: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Halina Kwiatkowska: Karol pamiętał mi, że go pokonałam

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 14:50
- Kiedy na rynku wadowickim, już jako Papież, spotkał się z mieszkańcami, to bez najmniejszej pomyłki wyrecytował długi wstęp do Antygony - wspominała w Dwójce znakomita krakowska aktorka, koleżanka Karola Wojtyły z czasów szkolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To w tym mieście wszystko się zaczęło"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 15:30
Tak o swoim rodzinnym mieście mówił Jan Paweł II. Papież zawsze ze wzruszeniem mówił o Wadowicach. Jak mieszkańcy tego miasta wspominają 16 października 1978 roku? 
rozwiń zwiń