Współczesna Afryka okiem antropologa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:00
Wykluczenie, stres bycia w drodze, bezdomność, cierpienia - dotykają rzesze mieszkańców Afryki zwłaszcza w tych czasach. Jak w kontekście dawnych dziejów i współczesnych problemów społeczno-politycznych można patrzeć na Czarny Ląd z perspektywy antropologa?
Audio
  • Rozmowa z dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku Ewą Wrochną (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z dyrektorem IEiAK UW prof. Maciejem Ząbkiem (Poranek Dwójki)
  • Ewa Grochowska mówi o tradycyjnej kulturze żydowskiej i najnowszej płycie Boygn Trio (Poranek Dwójki)
  • Kamil Kartasiński o swojej książce “Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”, czyli historii Jana Szymczaka (Poranek Dwójki)
Ghanijka z synem.
Ghanijka z synem.Foto: Shutterstock/Sura Nualpradid

O tym rozmawialiśmy z prof. Maciejem Ząbkiem, dyrektorem IEiAK na UW, w kontekście ukazania się książki “Przemiany kulturowe w Afryce. Historia i antropologia”. - to miejsce jest znaczące, ale raczej skromne, osób które zajmują się Afryka w etnologii nie jest zbyt wiele. Nie jest ich również w innych dyscyplinach naukowych. Ale miejsce to jest znaczące, bo etnologia zawsze się zajmowała obszarami prowincjonalnymi, wykluczonymi - mówił o miejscu polskiej etnologii. Profesor Ząbek przyznał, że badaczy jest niewielu, przez wiele lat Polacy nie mogli tam prowadzić badań na miejscu, zaczęły się one w końcówce lat 70. przedmiotem ich była raczej kultura tradycyjna, "plemię". To inny przedmiot niż ten, który interesujący jest dla etnologów i antropologów dzisiaj, czyli kultura miejska, współczesna.

Obraz rysujący się w także w polskich pracach pokazuje jednak Afrykę w nowym świetle, które nie składa się ze stereotypowy myśleniem mieszkańców Zachodu czy Europy o tym kontynencie. - Pewne generalizacje zawsze były są, i będą, są nieuniknione, bo wynikają z ekonomii myślania tłumacyzł to prof. Ząbek - ale ważne jest raczej to, czy nadążają za współczesnością. Afryka nadal wydaje się wielu osobom nierozwinięta, tajemnicza, niebezpieczna, pełna konfliktów, marginalna dla światowej polityki i gospodarki. A prawda jest taka, że jest młoda, bardzo przedsiębiorca, z kształcąca się, z szybko rosnąć populacją, rozwijająca się. Afryka się zmienia. Całość rozmowy - do odsłuchania.

W audycji:

  • o 8.10 z Ewą Grochowską porozmawiamy o tradycyjnej kulturze żydowskiej i najnowszej płycie Boygn Trio,
  • o 8.35 telefonicznie odwiedzimy Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku, aby sprawdzić, jak można je zwiedzać w dobie pandemii koronawirusa,
  • 8.50 - rzeźbiarz Marian Ściseł w archiwalnej rozmowie z 1996 opowie o swojej pracy w "Cudowytwórcach",
  • a o 9.10 zapraszamy na rozmowę z Kamilem Kartasińskim, autorem książki “Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”, który opisuje zawiłą historię m.in. Jana Szymczaka, żołnierza Wehrmachtu a potem wojsk Andersa. 
  • a także kolejne odcinki "Historii polskiego folku" i "Cudowytwórców".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: prof. Maciej Ząbek (dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW), Ewa Grochowska (muzyk), Kami Kartasiński (pisarz), Ewa Wrochna (dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku)

Data emisji: 23.05.2020

Godzina emisji: 7.00

at