"Portret Salomei Bécu" i inne odzyskane dzieła

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 12:22
- To zajęcie pasjonujące, szczególnie jeśli się zna całą historię przedmiotu – mówił o poszukiwaniach zaginionych czy zrabowanych dzieł sztuki i sprowadzaniu ich do Polski Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji Trzy Trąby.
Józef Pitschmann, Portret Salomei Bcu (fragment),  po 1808 r. Muzeum Narodowe w Warszawie
Józef Pitschmann, "Portret Salomei Bécu" (fragment), po 1808 r. Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: http://cyfrowe.mnw.art.pl/

Posłuchaj
18:44 _PR2_AAC 2020_06_29-09-33-32.mp3 Z Maciejem Radziwiłłem, założycielem i prezesem Fundacji Trzy Trąby, rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)

tajemnice okładka 1200.jpg
"Tajemnice dzieł sztuki". Przemysław Barszcz: szukaliśmy drugiego dna

 

Punktem wyjścia rozmowy było odzyskanie "Portretu Solomei Becu", matki Juliusza Słowackiego. Zniszczony obraz odnalazł właśnie Maciej Radziwiłł. Dzieło zostało sprowadzone do kraju i poddane konserwacji. – Widać tu duże podobieństwo syna do matki. Portret został skradziony w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Warszawie, za parę dni zostanie oficjalnie wręczony dyrekcji muzeum – podkreślał gość "Poranka Dwójki".

Maciej Radziwiłł opowiadał o tym, jak wygląda ów proces poszukiwania i sprowadzania dzieł sztuki. - Kilka razy udało mi się sprowadzić dzieła do Polski metodą, która nazywam "wymianą jeńców". Czasami drogą dziedziczenia różne rodziny spokrewnione z polskimi rodzinami mają pamiątki polskie. Można wówczas nie tyle odkupić od nich jakieś dzieło, ile zamienić na inne, kupione w antykwariacie w Wiedniu czy Frankfurcie, a związane z tą rodziną – mówił.

W rozmowie nie brakło przykładów na ostatnie interesujące znaleziska. – Miesiąc temu udało mi się pozyskać bardzo ciekawy portret Bogusława Radziwiłła, świetny obraz pędzla bardzo dobrego holenderskiego malarza. Obraz ten znajdował się w antykwariacie w Londynie, a został rozpoznany przez mojego znajomego historyka sztuki – opowiadał Maciej Radziwiłł.

Więcej o działalności Fundacji Trzy Trąby, o jej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz o organizowanych przez fundację wystawach - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Maciej Radziwiłł, założyciel i prezes Fundacji Trzy Trąby

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Losy obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 21:16
Do wybuchu II wojny światowej tryptyk znajdował się w Krakowie u rodziny Tarnowskich, zaginął w niejasnych okolicznościach. W kolejnej odsłonie audycji Magdaleny Ogórek Utracone, Odzyskane podążaliśmy śladem obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej". Trop prowadzi do Wiednia. Gościem audycji był dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marek Kozubal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa obrazu Henryka Siemiradzkiego. Sotheby’s nie uznał polskich roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 13:35
Londyński dom aukcyjny Sotheby's zwrócił niemieckiemu właścicielowi obraz Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów", którego sprzedaż została zablokowana w poprzednim roku. Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że Polska nadal będzie domagała się od domu aukcyjnego podania danych właściciela tego dzieła. O obrazie Siemiradzkiego mówił w audycji Utracone, Odzyskane Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń