IV Konkurs Skrzypcowy im. Z. Seiferta. Michał Urbaniak: zabrakło jazzowości

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:00
- Niesamowity poziom gry na skrzypcach i opanowania tego instrumentu, natomiast gdzieś upadająca jazzowość, a przecież jest to festiwal muzyki jazzowej. Braki artykulacyjne nadrabiamy techniką - tak jeden z członków jury, Michał Urbaniak, podsumował kolejną odsłonę Konkursu im. Z. Seiferta.
Michał Urbaniak
Michał UrbaniakFoto: PR

SC_wydarzenie.jpg
Konkurs im. Z. Seiferta 2020 online

Posłuchaj
08:34 _PR2_AAC 2020_07_13-09-31-43.mp3 Michał Urbaniak i Dawid Czernik o IV Konkursie Skrzypcowym im. Z. Seiferta (Poranek Dwójki)

Wśród muzyków był już taki pozytywny ferment i nie chcieliśmy, żeby byli rozczarowani mówiła w naszej audycji Anna Norek-Skrycka zapowiadając IV Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Założycielka i prezeska Fundacji im. Seiferta zdecydowała, że tegoroczny konkurs nie zostanie odwołany mimo pandemii, niemniej w całości odbędzie się online.

Michał Urbaniak podkreślił, że pomimo zdalnej formy konkursu, występy odbywały się w "wygodnych warunkach". - Część muzyków dawała koncerty live, część wysyłała wideo ze swoim nagraniem, ale z pewnością można było się zorientować, co, kto i jak gra - podkreślił muzyk. Dodał również, że w tym roku, decyzją jury, nie przyznano pierwszej nagrody, ponieważ – mimo bardzo wysokiego wykonawstwa – pojawiły się poważne braki na poziomie artykulacyjnym. - Usłyszeliśmy wiele fajnych kompozycji i koncepcji, natomiast ten kierunek oddala się bardzo od korzeni jazzu - wyjaśnił.

Dawid Czernik zwrócił uwagę na to, że każdy uczestnik, poprzez swoje utwory, chciał "pokazać kawałek duszy". - Ja chciałem pokazać przede wszystkim muzykę polską, czyli to, co na mnie oddziałuje najbardziej. Muzyka jazzowa jest tak samo muzyką ludową, tylko zza oceanów, a my tutaj mamy muzykę polską. Chciałem jak najwięcej tego pokazać, bo wydaje mi się, że to też ma swój smak - mówił półfinalista konkursu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Michał Urbaniak (członek jury Konkursu Skrzypcowego im. Z. Seiferta), Dawid Czernik (skrzypek, półfinalista konkursu)

Data emisji: 13.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Aneta Norek-Skrycka: Konkurs im. Z. Seiferta w tym roku cały w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:59
- Zdecydowaliśmy się, aby mimo wszystko zorganizować konkurs, ponieważ odbywa się on w edycji dwuletniej i nie chcieliśmy, żeby ta przerwa była zbyt długa. A po drugie był już taki pozytywny ferment wśród muzyków i nie chcieliśmy, żeby byli rozczarowani. Ostatecznie postanowiliśmy więc, że konkurs odbędzie się w całości w sieci - mówiła założycielka i prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.
rozwiń zwiń