REKLAMA

"Wielka przyjaźń, to wielka strata". Wiktor Krajewski o babci

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:00
- Pewnego dnia to wspaniałe poczucie, że na świecie jest ktoś najbliższy, zniknęło. Borykam się z dużym poczuciem pustki. Zastanawiam się w tej książce, czy ta przyjaźń była warta takiej pustki - mówił w "Poranku Dwójki" Wiktor Krajewski, autor książki o relacji wnuka i babci.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
13:01 [ PR2]PR2 (mp3) 15 lipiec 2020 09_30_18.mp3 Wiktor Krajewski o swojej książce "Chciałbym nigdy Cię nie poznać" (Poranek Dwójki)

 

"Chciałbym nigdy cię nie poznać" to historia relacji, która nieświadomie zostawia w nas ciche słowa, drobne gesty i sceny z codzienności, które niesiemy potem w sobie przez całe życie. To opowieść o miłości dziecka do babci - o tym, co takie uczucie daje i co zabiera. O dziecięcej wrażliwości wobec świata dorosłych, zmieniającej się na przestrzeni dekad życia. To wreszcie historia bardzo prawdziwa, odzwierciedlająca przeżycia autora, który nie krył, że osobiste przeżycia były jego główną inspiracją. - Dla mnie babcia była najlepszym przyjacielem i najbliższą na świecie osobą - podkreślił Wiktor Krajewski. 

Czytaj także:

Nina Novak: Nie wiedziałam kim jestem. Amerykanie mi powiedzieli

Losy pokolenia Kolumbów oczami ich dzieci - Wiktor Krajewski o bohaterach swoich książek

Przeżycia narratora nie są odosobnione. Wiele pokoleń, wychowanych na babcinych kolanach, z tej więzi czerpie siły do osobistych zmagań. - Dałem tę książkę kilku osobom i nagle okazało się, że oni również mieli bardzo dobre relacje z babcią czy z dziadkiem, czyli z ludźmi, którzy są od nich starsi o dwa pokolenia - opowiadał dziennikarz. - Bo starsi, to młodzi ludzie uwięzieni w starych ciałach.

W czasach kiedy trudno o trwałość i prawdziwość relacji, więź z dziadkami może być swoistym "lekiem na całe zło". Problem pojawia się, kiedy trzeba zmierzyć się z odchodzeniem. To jeden z najważniejszych wniosków Wiktora Krajewskiego. - Wszystko w życiu jest ulotne. Wydaje nam się, że relacje będą wieczne i będziemy mieli czas na wiele rozmów, wiele ważnych momentów. Nagle zdajemy sobie sprawę, że już jest po wszystkim - opowiadał autor.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wiktor Krajewski (dziennikarz)

Data emisji: 15.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 104 lata historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 11:19
- Chcemy, aby widz sam poznał tę historię i sam dokonał refleksji. Staramy się nie narzucać naszego punktu widzenia. To jest opowieść dla młodych. Oni wchodzą w tę historię na początku XX wieku i idą z naszymi bohaterami do początku XXI wieku - mówił w "Poranku Dwójki" historyk Piotr Dmitrowicz, od 1 czerwca br. dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń