Polska kultura częścią Europejskich Dni Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 16:19
Ta wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.
Audio
  • Polska kultura częścią Europejskich Dni Dziedzictwa (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Festiwal "Oj wiosna ty, wiosna" na Suwalszczyźnie (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Kuba i Iga Fedakowie o finisażu inicjatywy Folkowe Poniedziałki (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Trwa Lubliner Festiwal – I Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie (Dwójka/Poranek Dwójki)
Plakat Europejskich Dni Dziedzictwa 2020
Plakat Europejskich Dni Dziedzictwa 2020Foto: mat. pras.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru. Polska uczestniczy w nich od 1993 roku, a o tym, czego spodziewać się można w tegorocznej odsłonie wydarzenia, opowiedzieli dr Joanna Dziadowiec-Greganić, współorganizująca w ramach Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa Małopolskie Targi Książki "Dziedzictwo zapisane lokalnie", antropolożka kultury, kulturoznawczyni, menedżerka i animatorka kultury, i Marzena Bury, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej.

- Tegoroczna edycja ze względu na sytuację epidemiologiczną z pewnością zapisze się w historii jako ciekawy i trudny okres działań kulturalnych i edukacyjnych. Wiele z wydarzeń przeniesiecie w formę wirtualną; warsztaty, spotkania on-line, webinaria, również nasze targi książki przybiorą formę wirtualną - tłumaczyła w audycji dr Joanna Dziadowiec-Greganić z Fundacji ARTS.

Do tego w audycji: 

  • kolejny odcinek "Historii polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego o 7.50,
  • o 8.00 była okazja do wygrania niezwykłej płyty zespołu Lautari "Muzica Lautareasca Nova", bohaterów specjalnego koncertu jubileuszowego,
  • o 8.10 wróciliśmy na festiwal Oj wiosna ty, wiosna na Suwalszczyźnie,
  • o 8.35 - Kuba i Iga Fedakowie opowiedzieli nam o finisażu inicjatywy Folkowe Poniedziałki i początku kolejnego muzycznego poświęconego kulturze i muzyce ludowej,
  • w "Pierwszych krokach" Krzysztof Trebunia-Tutka przybliżył arkana zbójnickiego
  • a o 9.10 odwiedziliśmy także Lublin, gdzie trwa Lubliner Festiwal – I Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie.

Do tego tradycyjnie posłuchaliśmy najświeższych wiadomości kulturalnych, przeglądu prasy i zaproszeń na sobotnie audycje Dwójki: "Domówkę z Dwójką" i "Dwójkę na miejscu". Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 12.09.2020

Godzina emisji: 7.00

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nad Wisłą, na Urzeczu", czyli wystawa o nadwiślańskim mikroregionie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:00
22 sierpnia 2020 roku Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie otworzyło wystawę "Nad Wisłą, na Urzeczu", która opowiada o nadwiślańskim Urzeczu, zanikającym mikroregionie etnograficznym, o którym mieszkańcy Warszawy rzadko kiedy słyszeli. Opowieść o tym miejscu widziana jest z perspektywy pamięci i zbiorów jego współczesnych mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Numinosum Festival, taneczne święto w wiejskiej enklawie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 07:00
Festiwal odbywa się po raz siódmy. To cztery dni wypełnione koncertami, korowodami tanecznymi, warsztatami, sesjami muzycznymi i śpiewem. Klimat leśny wydarzenie zawdzięcza lokalizacji: zwykle odbywa się w sercu Puszczy Kampinowskiej, w tym roku - na Osiedlu Jazdów w centrum stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Dędek: ci ludzie pokazują, że na świat można patrzeć inaczej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 07:00
Reportażystka i publicystka razem z mężem, uznanym fotografem Jacentym Dędkiem, na podstawie kilkuletniego projektu stworzyli poruszające portrety mieszkańców prowincji.
rozwiń zwiń