"Niepamięci". Sztuka stworzona w sowieckich łagrach

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 19:54
W "Poranku Dwójki" zaprosimy Państwa na poruszająca wystawę "Niepamięci" upamiętniającą sowiecką napaść na Polskę i zbrodnię katyńską. 
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

W warszawskiej Kordegardzie zaprezentowane zostaną prace artystów - polskich żołnierzy, więzionych w sowieckich łagrach. Portrety, pejzaże, sceny rodzajowe tworzone przez współwięźniów – Józefa Czapskiego, Zygmunta Turkiewicza, Stanisława Westwalewicza i innych są po raz pierwszy pokazywane szerokiej publiczności. O wystawie "Niepamięci" porozmawiamy z  dyrektorem Narodowego Centrum Kultury - profesorem Rafałem Wiśniewskim.

Komeda 1200.jpg
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jan Holoubek: to historia warta każdych pieniędzy

Naszym gościem po godz. 9.30 będzie Andrzej Gołda - scenarzysta filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Ten poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska był wielkim wyzwaniem dla twórców. Również dla samego Komendy, który wyraził zgodę na nakręcenie filmu opartego na jego życiu, bo - jak mówi: "Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, no cóż…".

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Ponadto w audycji:

  • wystawa  "Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci" w Muzeum Miasta Gdyni,
  • w cyklu Książka i kawa: "Sekretne życie pisarzy" Guilliaume'a Musso,
  • historycy o 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę.

Nie zabraknie też "Płyty tygodnia" oraz konkursu "Do 3 razy sztuka".

*** 

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (17.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Andrzej Zaucha był symbolem epoki". Opowieść o biografii artysty

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:19
- Żył niespełna 42 lata, a można by mówić o nim w nieskończoność - powiedziała Katarzyna Olkowicz, współautorka książki biograficznej o Andrzeju Zausze. - Jeżeli nasza książka zachęci ludzi do posłuchania muzyki Andrzeja Zauchy, będziemy bardzo szczęśliwi - zaznaczyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szaman". Z odległej wioski Czełutaj na deski teatru

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 21:03
Gośćmi "Poranka Dwójki" będą Arun Milcarz i Monika Mariotti, twórcy spektaklu reporterskiego "Szaman".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Zaborski: zmiany zasad ws. Oscarów mogą przysłużyć się też Polakom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:11
- Jeden z zapisów zmiany regulaminu mówi, że od teraz w wielkich studiach filmowych do każdej produkcji mają być dopuszczani stażyści. Oznacza to, że Polacy, którzy zdecydują się edukować lub zdobywać doświadczenie na terytorium USA i trafią do Hollywood, będą mogli realnie uczestniczyć w powstawaniu produkcji. Wcześniej coś takiego było szalenie trudne - mówił w "Poranku Dwójki" dziennikarz filmowy.
rozwiń zwiń