"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Kino gatunkowe zanurzone w historii

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 10:00
- W tym roku wiele wydarzeń zostało odwołanych, jednak stwierdziliśmy, że musimy trzymać się założonych celów i rozwijać festiwal. Dlatego wydarzenie z trzech konkursów urosło do pięciu, w tym do najbardziej prestiżowego konkursu filmów fabularnych. Wydarzenia będą też dziać się równolegle aż w sześciu miejscach, więc to naprawdę dużo - mówił w Dwójce Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor XII Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
15:44 _PR2_AAC 2020_09_22-09-34-36.mp3 Arkadiusz Gołębiewski o festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" (Poranek Dwójki)

Piłsudski_bitwa_warszawska.jpg
Dr Łukasz Jasina: Bitwa Warszawska musi być opowiedziana na nowo

Hollywoodzka produkcja inspirowana losami polskich muzyków z lat 30. i 40. XX wieku pt. "Znajdę Cię" na otwarcie festiwalu, filmy m.in. z Francji, Węgier, Iranu, Japonii, Finlandii i Ukrainy, słuchowiska radiowe, kilkadziesiąt debat naukowych - to tylko niektóre wydarzenia proponowane na XII Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

- Na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad dwadzieścia produkcji, z tego wyselekcjonowaliśmy trzynaście i tylko jedna pochodzi z Polski. To świadczy o tym, że kino gatunkowe, zanurzone w historii, jest dobrą propozycją dla producentów i reżyserów filmowych - podkreślił Arkadiusz Gołębiewski.

Dyrektor festiwalu zdradził również, że wszystkie produkcje będzie można obejrzeć za pośrednictwem internetu. - Będziemy prowadzić codziennie bardzo intensywne relacje na stronie festiwalu – nnw.pl – gdzie będziemy mieli swoją festiwalową telewizję. Dwie ekipy reporterów zrelacjonują różne aktywności, spotkają się z uczestnikami. Najważniejsze było dla nas, by pokazać specyfikę wydarzenia, bo warto przypomnieć, że to nie jest tylko pokazywanie ważnych i ciekawych filmów - opowiadał gość audycji, dodając, że ideą wydarzenia jest prezentowanie filmów, słuchowisk radiowych, koncertów, które ukazują losy bohaterów walczących o wolność.

Czytaj też:

Podczas tegorocznej odsłony istotnym punktem będzie także 40. rocznica porozumień sierpniowych. - Pojawi się m.in. film "Marzyciel", opowiadający o Kornelu Morawieckim. Ten film będzie punktem wyjścia do rozmowy o dzisiejszej Białorusi. Zapowiedziało się również wielu opozycjonistów, jak Edward Janus, który przyjeżdża ze Stanów Zjednoczonych specjalnie na nasz festiwal. Mocne akcenty będą także podczas gali zamknięcia. Będą muzycy, śpiewający po białorusku, węgiersku, ukraińsku, czyli taki apel, przywołujący idee, kryjące się za słowem "wolność". Myślę że takich smaczków na naszym festiwalu będzie dużo - zapowiadał Arkadiusz Gołębiewski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: Dwójka Paweł Siwek kino
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Niepamięci". Rafał Wiśniewski: to cud, że te prace wywieziono z łagrów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 10:12
- Wystawa, którą prezentujemy w Galerii Kordegarda,  jest swoistym uzewnętrznieniem z niebytu pamięci, upodmiotowieniem polskich oficerów i pokazaniem ich od strony artystycznej - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gołda: "Sprawa Tomka Komendy" to film o sile miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:50
- Nie chciałem robić filmu tylko o więziennej gehennie Tomka, bo taka eskalacja przemocy na ekranie byłaby nie do wytrzymania. Uznałem, że to historia o czymś dużo więcej. Tomek przetrwał tylko dzięki miłości matki i braci. Ale to także opowieść o ludzkiej moralności - mówił w Dwójce Andrzej Gołda, scenarzysta filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Niepokonani 1920". Olaf Lubaszenko: to zderzenie dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:28
- To jest ciekawy tekst, w którym mieszają się dwa porządki: wątek narodowy, polityczny i to, co dzieje się z krajem miesza się z porządkiem rodzinnym – zwykłym, prywatnym życiem rodzinnym. Ta geopolityka dotyka nas bardzo osobiście tam, gdzie jest nasze życie. I to mnie ujęło w tym dziele - mówił o słuchowisku "Niepokonani 1920" Olaf Lubaszenko, odtwórca roli generała Stanisława Malickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Kaszuba-Dębska: Bruno Schulz był osobą smutną, ale ciekawą

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 11:09
- Pisząc tę biografię uświadomiłam sobie, jak bardzo była to smutna postać. Narzeczona Brunona Schulza po wielu latach napisała, że nic co smutne, nie było mu odmówione i wydaje mi się, że w tym zdaniu jest nutka prawdy - mówiła w Dwójce Anna Kaszuba-Dębska, autorka książki "Bruno. Epoka genialna".
rozwiń zwiń