Wiosna tej jesieni! Rusza Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 15:48
Muzykowanie polega na integracji i bliskości. Kultura w dużej części powstaje dzięki temu, że jest się razem! - mówił Janusz Prusinowski w Poranku Dwójki. Na ile z powodu pandemii zmieni się formuła jednego z najbardziej wyczekiwanych festiwali muzyki tradycyjnej w Polsce? Ponadto, zaproszenie na koncert promujący debiutancką płytę zespołu Lumpeks i propozycja spędzenia czasu na Podlasiu.
Audio
  • Janusz Prusinowski Anna Čemeljić mówią, co czeka uczestników festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2020 (Dwójka/Poranek)
Plakat festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2020.
Plakat festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2020.Foto: mat. pras.

Muzykowanie polega na integracji i bliskości. Kultura w dużej części powstaje dzięki temu, że jest się razem! - Janusz Prusinowski

Będziemy się starali, żeby mimo ograniczeń z powodu pandemii forma Festiwalu była jak najbliższa temu, do czego przyzwyczailiśmy naszych gości przez 10 lat – mówił dyrektor festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Janusz Prusinowski.

Muzykowanie polega na integracji i bliskości. Kultura w dużej części powstaje dzięki temu, że jest się razem! Myślę, że niekiedy „leczenie może być dla pacjenta gorsze, niż sama choroba” – zakłada Janusz Prusinowski - Mieliśmy sporą dyskusję z Ewą Grochowską na temat tego, czy zapraszać np. panią Janinę Chmiel do udziału w koncercie i narażać jej zdrowie. Okazuje się jednak, że to, że nikt nie zagląda do starszych muzykantów w trosce o ich dobre samopoczucie może być paradoksalnie dużo bardziej niszczące.

Festiwal rozpocznie się już we wtorek, 29 września, od Małych Mazurków – programu przeznaczonego specjalnie dla najmłodszych uczestników Festiwalu. Następnie czeka uczestników koncert finalistów Starej Tradycji. Zmieniła się nieco forma konkursu. Jurorzy myśleli głównie o zespołach odnajdujących się w formule klubów tańca, grających przede wszystkim muzykę taneczną. Dyrektor festiwalu zwraca uwagę na ważną rzecz: Uczestnicy będący w „stałych relacjach tanecznych” będą mogli także tańczyć.

W ramach Warszawskiego Święta Tańca Pracownia Muzyki Tradycyjnej przy Instytucje Muzyki i Tańca zorganizuje warsztaty i zabawy związane z tańcami dawnymi i tradycyjnymi. Wystąpią m.in. Mateusz Niwiński, Kapela Bonanza, WoWaKin.


Zespół Lumpeks zaprasza na koncert promujący debiutancką płytę Zespół Lumpeks zaprasza na koncert promujący debiutancką płytę

Najbliższy tydzień przepełniony będzie muzyka tradycyjną, ale nie tylko! Inspirujacy sie polską tradycją zespół Lumpeks zaprasza na koncert promujący ich debiutancką płytę! Album zdobywców Grand Prix Nowej Tradycji 2019 był gotowy juz dawno, ale premiera została przełożona ze względu na pandemię. Wreszcie odbędzie się w radiowym studiu im. Agnieszki Osieckiej! Zapraszamy już w piątek 2.10! Koncert będzie także transmitowany on-line.


Posłuchaj
06:13 [ PR2]PR2 (mp3) 26 wrzesień 2020 Poranek_PME wystawa.mp3 Nowa wystawa stała w PME rusza już we czwartek 1.10

Początek października to wielkie otwarcie nowej wystawy stałej w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Na ekspozycję Afrykańskie Wyprawy, Azjatyckie Drogi zapraszali kuratorzy: Ewa Małkowska-Bieniek i Dariusz Skonieczko. Dla gości muzeum przygotowane będą dwie galerie - jedna poświęcona Azji, druga - im. Leopolda Janikowskiego - Afryce. W obu będą mogli odnaleźć fascynujące eksponaty, ale także poznać związane z nimi historie dzięki multimedialnym stanowiskom. 


Posłuchaj
07:22 [ PR2]PR2 (mp3) 26 wrzesień 08_38_58 PoranekDwójki.mp3 Beata Matyskiel zaprasza na Babie Lato na Podlasiu

Kolejną ofertę muzealną przedstawiła Beata Matyskiel. To zaproszenie na Babie Lato w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Impreza potrwa od poniedziałku do piątku i będzie poświęcona obróbce lnu, nie tylko w celach tekstylnych. W programie spektakle, czytanie bajek, zabawy edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Część propozycji skansenu jest dostępna na stronie internetowej instytucji.


***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Janusz Prusinowski i Anna Čemeljić (festiwal Wszystkie Mazurki Świata), Beata Matyskiel (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej)

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 7.00