Sharhabil Ahmed, król sudańskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 08:00
Trzynasta płyta serii Habibi Funk, prezentującej “arabski funk, jazz i inne organiczne dźwięki z lat 70. i 80.”, przybliża postać Sharhabila Ahmeda. 
Audio
  • Wywiad z Jannisem Stuertzem z Habibi Funk (Poranek Dwójki)
Okładka płyty The Sudanese King of Jazz
Okładka płyty "The Sudanese King of Jazz"Foto: mat. pras.

Urodzony w 1935 roku i nadal aktywny muzycznie autor piosenek, wokalista, gitarzysta, saksofonista i trębacz, wytworzył własny, unikalny styl muzyczny, czerpiący zarówno z lokalnych tradycji, jak i dorobku zachodniego rock and rolla i funku oraz muzyki krajów sąsiednich, jak Etiopia czy Kongo. Sharhabil Ahmed koncertował z powodzeniem w kraju i poza jego granicami i wraz z towarzyszącym mu zespołem we wczesnych latach siedemdziesiątych wygrał konkurs o miano Króla Sudańskiego Jazzu. Kariery muzyka nie powstrzymały wojny domowe ani rządy islamskich fundamentalistów.

- Sharhabil Ahmed to wybitna postać w muzyce sudańskiej. Jest aktywny do dziś, mimo że ma już ponad osiemdziesiąt lat, nadal gra sporadycznie występy, a przynajmniej robił to przed pandemią koronawirusa. To jeden z pierwszych autorów stylu, który przyjął nazwę sudańskiego jazzu - Sudanese Jazz. Gdy słyszy się tę muzykę, to nazwa z zachodniej perspektywy jest dosyć myląca. Ta muzyka ma niewiele wspólnego z klasycznym jazzem - mówił w "Poranku Dwójki"  Jannis Stürtzkurator serii Habibi Funk, mieszkający w Berlinie. - Świetność “sudańskiego jazzu” kończy się w latach osiemdziesiątych. Kiedy następuje przewrót wojskowy i w kraju instaluje się islamistyczny reżim, nie oznacza to zakazu grania muzyki z dnia na dzień. Muzykom zaczyna bardzo brakować miejsc, w których mogą występować. Zamykane są sale koncertowe, większość barów i restauracji znika, odbywa się znacznie mniej wydarzeń i artyści zaczynają słabo zarabiać. Tantiemy autorskie czy sprzedaż płyt to pomijalna część ich dochodu. Wielu muzyków zmienia więc branżę, ale Sharhabil był największą gwiazdą sceny i po dziś dzień utrzymuje się tylko z muzyki. 

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 25.10.2020

Godzina misji: 9.10

Wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.