22. odsłona Kina Na Granicy - tym razem przenosi się do internetu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 11:03
- Życie zweryfikowało nasze plany, uświadomiło nam kruchość tego świata. Zmieniło kompletnie nasz świat i ta zmiana może nie jest aż tak ważna. Najważniejsze jest nasze życie i zdrowie - mówiła na antenie Dwójki Jolanta Dygoś. Wydarzenie - mimo zmienionej formuły - ma jednak nadal łączyć ponad symbolicznymi granicami. W dniach 23-29 listopada będą dostępne pokazy starannie wyselekcjonowanych najnowszych filmów czeskich, słowackich i polskich. 
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

Sacrum Profanum Ars Antiqua 1200.jpg
Sacrum Profanum 2020 - Festiwal niczym produkcja filmowa

Posłuchaj
12:56 _PR2_AAC 2020_11_19-09-31-47.mp3 Jolanta Dygoś o 22. odsłonie Kina na Granicy (Poranek Dwójki)

Dwukrotnie usiłowano zorganizować Przegląd w sposób tradycyjny, niestety rozwój pandemii pokrzyżował plany organizatorów.

- To, co nam pozostało, to poczucie humoru. Online na pewno nie jest tym, o czym marzymy i o czym marzą organizatorzy festiwali. Festiwal to jest kompletnie inny świat - mówiła dyrektor Przeglądu Jolanta Dygoś. - Jest to świat, w którym na szczęście jedynym problemem jest zaplanować tak kalendarz projekcji, żeby zdążyć na filmy, które się chce zobaczyć. Druga najważniejsza rzecz to rodząca się wspólnota podczas festiwalu. To, że ludzie chcą się ze sobą spotykać, dyskutują na bieżąco o filmach - to jest coś niebywałego i cudownego. I trzecia rzecz, która wyróżnia Kino na Granicy od innych imprez filmowych w Polsce, to, że tutaj bardzo duże znaczenie ma magia miejsca. Ludzie kochają Cieszyn i Czeski Cieszyn, kochają pogranicze, no i tego w pewien sposób zostaliśmy pozbawieni.  

Wiemy, że większość z Was żyje teraz zupełnie innymi sprawami ⚡️. Aby jednak choć odrobinę rozweselić myśli i poprawić...

Opublikowany przez Kino Na Granicy / Kino Na Hranici Środa, 28 października 2020

 

Jak mówi gość audycji, organizatorzy będą się starali jednak nieco klimatu tych miejsc przekazać w transmisjach online. W tym celu zostały nagrane minifilmiki prezentujące najładniejsze miejsca. Dla tych, którzy znają te miasta tylko z wiosennego Przeglądu Kina na Granicy, będzie to okazja do zobaczenia ich zalet w jesiennej odsłonie.

shutterstock Szumowska 1200.jpg
"Śniegu już nigdy nie będzie". Sukces duetu Szumowska - Englert w Wenecji

Mimo okrojonej wersji w programie znajdziemy moc atrakcji.

- Wiadomo było, że nie możemy pokazać tylu filmów, ile byśmy chcieli z wielu powodów, a miało być ich ponad 120. Kultura nie może umrzeć i to jest na razie jedyna taka możliwość. Nasza platforma działa na stronę polską i czeską (…) Chcemy zaprezentować braciom Czechom trochę nowości polskich i będą to takie filmy jak "Maryjka", "Nic nie ginie", "Czarny mercedes", "Interior", "Ikar", "Tony Halik". Myślę, że to są tak różne stylistycznie filmy, że spotkają się z zainteresowaniem - opowiadała na antenie Dwójki dyrektor Przeglądu.

Polscy widzowie natomiast będą mogli się zapoznać z kinem czeskim i słowackim. Między innymi zobaczą takie produkcje jak "Właściciele", "Starcy", "Rodzaj ciszy", "Trabantem tam i z powrotem" czy "Terrorystka".

Czytaj także: 

Oscar nie tylko za film. Akademia wprowadza kryteria równościowe

"Dolina Bogów" i pierwsze filmowe obrazy Lecha Majewskiego 

Program Przeglądu Filmowego Kino na Granicy to również retrospektywy, w ramach których można będzie obejrzeć między innymi filmy Andrzeja Żuławskiego "Opętanie", Miloša Formana "Konkurs" i film dokumentalny o samym reżyserze "Forman vs. Forman".

Wielbiciele kina mogą liczyć również na spotkania z twórcami, w których wezmą udział między innymi  Maria Dębska, Jowita Budnik, Bartek Kruchlik, Lech Majewski, a także czescy artyści Jiří Havelka, Martin Dušek, Radek Bajgar.

Przeglądowi będzie towarzyszył również program literacki "Literatura na granicy". Jest to kontynuacja trwającego od trzech lat cyklu rozmów ze znanymi pisarzami polskimi i czeskimi.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jolanta Dygoś (dyrektorka Przeglądu Filmowego Kino na Granicy)

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: kino Dwójka Paweł Siwek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lubisz się bać? Splat!FilmFest jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:36
1 grudnia, po raz 6. startuje w Polsce największy festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego czyli Splat!FilmFest. Amerykański magazyn filmowy "Movie Maker Magazine" wyróżnił Splat! i uznał go za jeden z najlepszych 25 festiwali kina gatunkowego na świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pociągi pod specjalnym nadzorem" - czeski film w szczytowej formie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 05:40
18 listopada 1966 roku odbyła się premiera filmu Jiřego Menzla "Pociągi pod specjalnym nadzorem". Jest to najciekawszy i najlepszy przykład czeskiej nowej fali zasłużenie uhonorowany Oscarem, a stawkę podbija jeszcze fakt, że był to właściwie debiut reżysera.
rozwiń zwiń