Historia głosem nieobecnych i zapomnianych

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 17:00
"Gdyby nawet Szela historyczny nie istniał, to, w interesie o cały świat świadomości klasowej wzbogaconej kultury polskiej, należałoby go wymyślić" - pisał w przedmowie do poematu "Słowo o Jakubie Szeli" Bruno Jasieński. Doświadczenia grup wcześniej nieobecnych w dominujących narracjach historycznych w Polsce, a dokładniej - studia nad pańszczyzną i życiem chłopów zainteresowały także Piotra Korczyńskiego.
Audio
  • Rozmowa z autorem książki "Śladami Szeli" Piotrem Korczyńskim (Poranek Dwójki)
Okładka książki Śladami Szeli, czyli diabły polskie wymazana historia Polski.
Okładka książki "Śladami Szeli, czyli diabły polskie wymazana historia Polski".Foto: mat. pras.

Piotr Korczyński w książce "Śladami Szeli, czyli diabły polskie” pisze swoją historię Polski – badając tematy nieobecne w podręcznikowej wersji dziejów Polski, interpretuje i analizuje popularne narodowe mity i legendy. Książka jest częścią serii "Ludowa Historia Polski", która ma stanowić przyczynek do odzyskania pamięci o zapomnianych dziejach zwykłych ludzi. O chłopach pańszczyźnianych, miejskiej biedocie, ludziach luźnych, proletariacie. We wrześniu tego roku ukazała się pierwsza książka serii – "Bękarty pańszczyzny" Michała Rauszera, a o najnowszej publikacji "Śladami Szeli, czyli diabły polskie" z Piotrem Korczyńskim rozmawialiśmy w audycji.

Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • o 7.50 kolejny odcinek cyklu Wojciecha Ossowskiego “Historia Polskiego Folku”;
  • o 8.10 rozmowa z Bartłomiejem Grzegorzem Salą o jego najnowszej książce “Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien”

    Posłuchaj
    04:48 28 11 syreny barłotmiej sala.mp3 Bartłomiej Grzegorz Sala o swojej książce „Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien” (Poranek Dwójki)

  • o 8.35 wizyta w Łochowie, gdzie o Festiwalu Melodie Bożych Trąb opowie dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie – Artur Lis;
    Posłuchaj
    07:58 _PR2_AAC 2020_11_28-08-35-18 łochów.mp3 Z Łochowa - dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie – Artur Lis (Poranek Dwójki)
     
  • o 8.45 w cyklu “Między światem a zaświatem” poświęconemu wędrówce pomiędzy tym, co ziemskie, a tym, co niebiańskie Katarzyna Jackowska-Enemuo opowie o Żmiju – skrzydlatej istocie mitycznej znanej na całym obszarze Słowiańszczyzny;
    Posłuchaj
    07:45 _PR2_AAC 2020_11_28-08-47-42 enemuo.mp3 Spotkanie ze Żmijem (Dwójka/Między światem a zaświatem)
     
  • około 9.10 rozmowa Magdaleny Tejchmy z Michałem Fetlerem znanym z Jazzbandu Młynarski Masecki i grupy Polmuz o najnowszej płycie projektu, którego był pomysłodawcą – o Prawdziwie Polskim Techno
    Projekt "Prawdziwie Polskie Techno" ma swoją premierę 4 grudnia 2020. Projekt "Prawdziwie Polskie Techno" ma swoją premierę 4 grudnia 2020.

    Posłuchaj
    06:01 _PR2_AAC 2020_11_28-09-14-48 prawdziwie polskie techno.mp3 Michał Fetler o albumie "Prawdziwie Polskie Techno" (Poranek Dwójki)
     

    Projekt "Prawdziwie Polskie Techno" pierwsze swoje oblicze pokazał podczas specjalnego koncertu jubileuszowego Radiowego Centrum Kultury Ludowej 1 kwietnia 2019 roku, z okazji 25-lecia redakcji. Stworzony został na zlecenie i wykonany przez muzyków zespołu Tsigunz Fanfara Awantura. Znani z nieco punkowej, bałkańskiej stylistyki, pod dyrekcją Michała Fetlera - połączyli wtedy inspiracje muzyką orkiestr dętych, muzyką współczesną oraz polska muzyką ludową, podjęli się zaprezentowania transowo-nowoczesnej odmiany orkiestry dętej. 
    - By
    ło to na pewno eksperymentem i pierwszym podejściem do realizacji pewnego marzenia -mówił Michał Fetler teraz, przy okazji ukazani się tego materiału na płycie. - Wcześniej już myślałem, żeby z moim zespołem nieco odbić do nowej stylistyki, a zaproszenie z RCKL, gdzie miałem pełną swobodę, było ku temu znakomitą okazją. Po koncercie miałem czas na przemyślenie materiału i przearanżowanie go, chciałem osiągnąć efekt pewnej woltyżerki muzycznej, żeby stworzyć coś aktualnego i za rok, i za 20 lat. Chodziło o to, aby żywi muzycy wykonali partię, które dotychczas były zarezerwowane dla instrumentów elektronicznych.
    Michał Fetler spędził trochę czasu w klubach techno i tam znalazł potrzebną mu do zmian inspiracją - rytmy rave, psytrance, UK-garage. Dodał do tego sporo jazzu, folku i bigbandowego.
    Jak dokładniej tego dokonali - Michał Fetler opowiedział w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 28.11.2020

Godzina emisji: 7.00-10.00