Poszukiwany/poszukiwana. Kto zagra na Wieży Mariackiej?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 12:45
Państwowa Straż Pożarna w Krakowie w służbie ponad 700-letniej tradycji prowadzi nabór na stanowisko hejnalisty na Wieży Mariackiej. Z kandydatami na tę prestiżową funkcję w "Poranku Dwójki" rozmawiała Magdalena Zbylut-Wiśniewska.
Trębacz na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie gra hejnał, 2015 rok.
Trębacz na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie gra hejnał, 2015 rok.Foto: Shuttrstock/paparazzza

Posłuchaj
04:02 Poranek Dwójki 2021 07_47_36 hejnał.mp3 Nabór na mariackiego hejnalistę (Poranek Dwójki)

 

Do rekrutacji na dwa wolne stanowiska mariackiego hejnalisty zgłosiło się 35 trębaczy, w tym 3 trębaczki. Oprócz umiejętności muzycznych oceniana jest sprawność fizyczna, autoprezentacja, a także psychologiczne przygotowanie do służby.

Kandydaci prezentują swoje wykonania hejnału przed pięcioosobową komisją rekrutacyjną, a rozpoznawalność melodii i odpowiedzialność stanowiska znacząco wpływa na zaangażowanie uczestników rekrutacji.


artysta paleta malarz 1200.jpg
Nauka, sztuka, pasja. Słów kilka o konserwacji i restauracji dzieł sztuki

- Każdy egzamin to jakiegoś rodzaju stres - mówił Magdalenie Zbylut-Wiśniewskiej jeden z kandydatów - Jest dość stresująco - dodała jedna z trzech trębaczek.

- Duże zainteresowanie medialne spowodowały właśnie złożone podania od pań. Jest to sytuacja niecodzienna, gdyż dotychczas nie było hejnalistki na Wieży Mariackiej, więc kto wie, może na naszych oczach pisze się nowa historia - mówił Bartłomiej Rosiek, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie rekrutacji kandydaci podkreślali walory pracy na Wieży Mariackiej, zwracając uwagę na wyjątkowy prestiż stanowiska, odpowiedzialność za wizerunek Krakowa, a także niezapomniany widok z okien.

***

Rozmawiała: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 18.01.2021

Godzina emisji: 7:40

Materiał wyemitowano w audycji: Poranek Dwójki

Zobacz więcej na temat: trąbka Kraków Dwójka

Czytaj także

Kolejna kryjówka "Bombera" z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2011 11:49
Pirotechnicy przeszukują w krakowskich Swoszowicach garaż, którego mógł używać 38-latek podejrzany o podkładanie ładunków wybuchowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Infinity". Muzyczny projekt Natalii Jarząbek

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:51
- "Infinity" symbolizuje niekończącą się możliwość utrzymania dźwięków w prawidłowej emisji - mówi Barbara Świątek-Żelazna w rozmowie "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń