American Film Festival. "Amerykanie nie boją się wyrażać swoich poglądów"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:20
- Jest to element kultury społecznej w USA. W tej chwili nie jest to widoczne na ulicach. W czasie ruchu Black Lives Matter widać było, że czarnoskórzy Amerykanie chcą o sobie dać znać, dochodziło do zamieszek. Teraz natomiast, przynajmniej z mojej perspektywy, przeniosło się to do social mediów - mówiła z Miami na Florydzie Ulka Śniegowska, szefowa programowa American Film Festival.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Romanets/Shutterstock

Posłuchaj
16:08 Poranek Dwójki 20.01.2021 american film festival.mp3 Jak amerykańskie kino odzwierciedla tamtejszą sytuację społeczną i polityczną? (Poranek Dwójki) 

Cząstki kobiety
"Cząstki kobiety" - pomiędzy teatrem a filmem

Zdaniem gościa "Poranka Dwójki", amerykańskie kino to w 99 procentach Demokraci. - Chciałoby się powiedzieć, że nawet bardzo skrajnie liberalni Demokraci. Dosłownie na palcach jednej ręki można by policzyć znanych reżyserów czy scenarzystów, którzy należeliby do obozu Donalda Trumpa. To, co powstało w kinie fabularnym w ciągu ostatnich czterech lat i najbardziej oddaje to, co dzieje się w realnym świecie polityczno-społecznym, to być może kolejny film o Boracie. Czyli satyra bardzo ostra i bardzo jednostronna. Trudno jest mi natomiast podać w tej chwili jakikolwiek film, który byłby protrumpowski - stwierdziła Ulka Śniegowska.

Czytaj także:

Dyrektor programowa American Film Festival podkreślała, że jeśli tylko powstaną filmy prorepublikańskie podsumowujące okres rządów Donalda Trumpa, będą one dużym wydarzeniem. - Połowa amerykańskiego społeczeństwa, jeśli nie więcej, takiego artystycznego wyrazu na pewno oczekuje - przekonywała.

W dalszej części audycji Ulka Śniegowska opowiadała, jak na tle amerykańskiego kina fabularnego wypadają zaangażowane społecznie i politycznie filmy dokumentalne oraz co nowego o współczesnej Ameryce ma szansę pokazać nagradzany na festiwalach "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ulka Śniegowska (dyrektor programowa American Film Festival)

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"PISF proponuje programy pomocowe dla filmowców"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:00
- Programy pomocowe zakładają każdorazowe otwarcie kin najszybciej jak to możliwe. W zamian za to kina mogą liczyć na dość pokaźne wsparcie - mówił w "Poranku Dwójki" Radosław Śmigulski, który opowiadał o wsparciu dla polskiej kinematografii, proponowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczna produkcja filmowa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 10:00
W "Magazynie filmowym" rozmawialiśmy m.in. o zrównoważonej produkcji filmowej i o inicjatywach ekologicznych w filmowym przemyśle.
rozwiń zwiń