Polka na czele prestiżowej instytucji

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:00
W środę w "Poranku Dwójki" oficjalne ogłoszenie wielkiego sukcesu polskiej artystki młodego pokolenia, która jako pierwsza kobieta i pierwsza Polka obejmie prestiżowe stanowisko w jednej z europejskich instytucji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergio Delle Vedove

A oprócz rozmowy z artystką w "Poranku Dwójki" o 76. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau, która przypada 27 stycznia. Motywem tegorocznych obchodów będzie los dzieci. W  Auschwitz zamordowano ich ponad 200 tysięcy. Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu – powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, z którym spotkamy się o godz. 8.30.

W rozmowie poruszymy też temat 13-letniego Omara Farouqa, którego Piotr Cywiński wraz z wolontariuszami uratował przed wyrokiem szariackiego sądu w Nigerii. 

Ponadto w Poranku:

  • TR Warszawa ze zgodą na budowę nowej siedziby,
  • spektakl "Spóźnione odwiedziny" w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nie zabraknie także konkursu "Do 3 razy sztuka" i Płyty tygodnia.

***

Na Poranek Dwójki w środę (27.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.


Czytaj także

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz, 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, 40 lat Solidarności. Historyczne podsumowanie 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 06:00
W 2020 roku, mimo szalejącej pandemii, Polacy uczcili szereg rocznic historycznych. Szczególną rolę odegrały – choć z diametralnie odmiennych powodów – obchody stulecia Cudu nad Wisłą i rocznicy wyzwolenia największego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stacja końcowa Auschwitz" - zapiski z obozu, wspomnienia syna

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 07:30
Obóz koncentracyjny w Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku. Jednym z ocalonych był holenderski lekarz, psychiatra pochodzenia żydowskiego Eddy de Wind. Swoje przeżycia opisał w książce "Stacja końcowa Auschwitz". 
rozwiń zwiń