Program Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. "Otwieramy instytucje na nowe działania"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 10:00
- Ten program to pewnego rodzaju narzędziownik: dajemy wsparcie dla samorządów do realizacji inicjatyw kulturalnych i większego otwarcia na społeczność lokalną - mówił w Dwójce zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury Michał Rydzewski o programie "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock /nknown man

Teatr 1200.jpg
Jarema Piekutowski: nie przywykliśmy płacić za kulturę
Posłuchaj
10:08 Poranek Dwójki 3.02.2021.mp3 Michał Rydzewski z Narodowego Centrum Kultury o programie Dom Kultury+ (Poranek Dwójki)

W dobie pandemii koronawirusa domy kultury ograniczyły lub zupełnie wstrzymały swoją działalność. Załamanie się tego sektora pozbawiło środków do życia wielu twórców - nie każda placówka była bowiem w stanie przenieść swoją działalność do internetu. Z tego powodu Narodowe Centrum Kultury wyszło z inicjatywą wsparcia dla instytucji kulturalnych. 

- Program "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne" skierowany jest do samorządowych instytucji kultury i realizowany jest z powodzeniem już od 2013 roku, a jego beneficjentami jest 50 domów kultury, centrów kultury i sztuki, które otrzymują dofinansowanie na bardzo ciekawe przedsięwzięcia - wyjaśnił Michał Rydzewski.

Czytaj też:

Jak podkreślił zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury, głównym celem jest dokonanie analizy możliwości, potrzeb i zasobów w kontekście lokalnej społeczności.

- To wyzwanie dla całego zespołu domu kultury, ale również dla lokalnych liderów, animatorów kultury i ludzi, którzy mają związek z instytucją. Na podstawie tej diagnozy instytucje w sposób transparentny przygotowują nabór pomysłów i inicjatyw lokalnych, tworzonych oddolnie przez zwykłe osoby. W efekcie programu mamy 50 domów kultury i kilkaset inicjatyw, które odbywają się dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury.

Czytaj też:

Michał Rydzewski zaznaczył, że środki, przeznaczane na dofinansowanie domów kultury, choć są stosunkowo niewielkie, generują nowe pomysły i są efektywnie wykorzystywane. - Takie punktowe dofinansowanie powoduje bardzo duże otwarcie instytucji kultury na nowe możliwości i działania - opowiadał gość audycji.

Zwrócił również uwagę na fakt, że w czasie pandemii rola lokalnych instytucji kultury zmieniła się. – Domy kultury musiały przemyśleć swój sposób funkcjonowania. Obserwujemy pewne zjawisko, które polega na przejściu od współpracy ze społecznością lokalną na współpracę z sieciami społecznościowymi – również lokalnymi, ale zbudowanymi za pomocą narzędzi cyfrowych i internetu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Rydzewski (zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 3.02.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Samorządy "W trosce o ludzi kultury"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 14:01
- Ten list powstał, bo naszym zdaniem rządowa pomoc jest niewystarczająca. Ona pomija bardzo istotny element w kontekście funkcjonowania kultury w naszym kraju, czyli udział samorządów - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bartłomiej Świerczewski, przedstawiciel "Koalicji miast w sprawie kultury", która opracowała szereg postulatów wynikających z doświadczeń pandemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"PISF proponuje programy pomocowe dla filmowców"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:00
- Programy pomocowe zakładają każdorazowe otwarcie kin najszybciej jak to możliwe. W zamian za to kina mogą liczyć na dość pokaźne wsparcie - mówił w "Poranku Dwójki" Radosław Śmigulski, który opowiadał o wsparciu dla polskiej kinematografii, proponowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń