"We Have One Heart". Prawdziwa historia z szansą na Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 09:00
Prawdziwa historia w niecodziennej odsłonie. "We Have One Heart" to film aktorsko-animowany autorstwa Katarzyny Warzechy. Obraz zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach. Czy ma szansę powalczyć o tę najważniejszą, Nagrodę Akademii Filmowej? 
Plakat filmu We Have One Heart
Plakat filmu "We Have One Heart" Foto: materiały promocyjne

Posłuchaj

12:28 PR2_MPLS 2021_02_09-08-34-19.mp3 "We Have One Heart" - rozmowa z Katarzyną Warzechą (Poranek Dwójki)

"We Have One Heart" łączy w sobie wiele środków. – Można powiedzieć, że to rodzaj hybrydy, choć ja zawsze traktowałam go jako film dokumentalny. Ze względu na to, że część bohaterów nie żyje, a inni w czasie realizacji obrazu nie potrafili jeszcze mówić, zdecydowaliśmy się na zastąpienie ich postaci bohaterami animowanymi  mówi Katarzyna Warzecha, autorka filmu.

Trailer | We Have One Heart | Katarzyna Warzecha / visiondureel

EN_00044862_0002 Grek Zorba_663x364.jpg
"Grek Zorba" - filozofia na życie

Historia rodzinna 

Film opowiada prawdziwą historię chłopaka, który po śmierci matki odnajduje wymienianą przed wieloma laty korespondencję z jego ojcem. Bohater nigdy nie poznał swojego taty. Okazuje się, że ten jest Kurdem i mieszka w Iraku. To jednak nie koniec tajemnic.  Dla mnie w filmie najważniejsze są emocje. Kiedy odkryłam historię Witkowskich, wiedziałam, że tym, co interesuje mnie najbardziej, są przeżycia bohaterów. Ciekawiło mnie, co czuli, gdy zostali rozdzieleni. Długo szukałam sposobu na opowiedzenie tej historii. Medium, które nas do niej przenosi, jest animacja. Właśnie w ten sposób przedstawiliśmy część materiałów. Obraz wzbogacony został zdjęciami, autentycznymi listami i współczesnymi nagraniami - opowiada autorka.

Cześć! Tu Kasia - właśnie siedzę nad prezentacją na temat tego, jak powstawał nasz film. Dla mnie był to pierwszy raz...

Opublikowany przez We Have One Heart Sobota, 21 marca 2020

Dziecięcy narrator 

Historia splata się z opowieścią prowadzoną przez chłopca. – Już na początku prac postanowiłam, że narratorem będzie dziecko. Chciałam, żeby zinfantylizowało i zbalansowało ciężar tej trudnej historii. To chyba kwestia usposobienia. Lubię posługiwać się żartem i ironią. Chciałam, żeby narracja odwiodła widza od patetycznego, dramatycznego tonu całego filmu. Poza tym dziecko jest związane z rodziną. To wnuk Faruka, głównego bohatera. Narracja chłopca pozwala uzyskać inne, bardziej czyste i nienaznaczone spojrzenie – wyjaśnia Warzecha.

Właśnie otrzymaliśmy dyplom CinEast Festival w Luksemburgu - nagroda publiczności za film We Have One Heart 🙌 We have...

Opublikowany przez We Have One Heart Środa, 6 stycznia 2021

Szansa na Oscara? 

Poprzez połączenie animacji i materiałów archiwalnych reżyserka pokazuje uczucie łączące ludzi żyjących w odmiennych kulturach. Film został wyróżniony m.in. w Międzynarodowym Konkursie Filmowym w Chicago, Luksemburgu, Meksyku, Gdańsku czy Sydney. Teraz ma duże szanse, by znaleźć się na tzw. short-liście do Oscara. – Ostatnie tygodnie poświęcone były pracy nad kampanią, która umożliwiłaby nam szansę na nominację. Mieliśmy na uwadze, że ocenie podlegają nie tylko techniczne aspekty filmu. Bardzo ważny jest również sposób, w jaki obraz dociera do widzów. Jesteśmy ciekawi, jak odbierali go członkowie Akademii – opowiada. 

Przypomnijmy, że tzw. skrócona lista kandydatów do nominacji do Oscara zostanie opublikowana 9 lutego. 


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Warzecha (reżyser)

Data emisji: 9.02.2021

Godzina emisji: 8.34


zch

Czytaj także

Oscary od kuchni. Kulisy i wstydliwie skrywane sekrety

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 10:18
- Oscary z perspektywy reżyserów i aktorów to koszmar. Aktorki nie mogą nic jeść, bo trzeba je umalować, uczesać i wbić w suknie. Czerwony dywan to droga przez mękę pod okiem fotoreporterów, a wielka gala trwa długo i wszyscy są koszmarnie głodni. Każdy odlicza, kiedy to wszystko się wreszcie skończy – opowiadała w Dwójce Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pandemia wpłynęła na kino dokumentalne?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 10:42
Izolacja nie zatrzymała pracy dokumentalistów filmowych. Zmieniła jedynie perspektywę opowiadania o świecie, którą ograniczyło zacisze domowe. W efekcie powstało kilka ciekawych propozycji filmowych.
rozwiń zwiń