"Spontaniczność pozwala na wymianę doświadczeń"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 06:39
- Chcemy zerwać z poczuciem, że wszystko musi być perfekcyjne, przygotowane za zamkniętymi drzwiami. Chodziło nam o coś innego: żebyśmy konfrontowali swoje pomysły w czasie rzeczywistym, wystawiali się na konstruktywną krytykę, dzielili doświadczeniami - mówił o Spontanicznych Spotkaniach Kompozytorskich gitarzysta Kuba Wójcik, szef Fundacji KOLD organizatora wydarzenia.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/eriyalim

Posłuchaj
12:47 Poranek Dwójki 26 marzec 2021 09_30_30.mp3 Rozmowa o 10. Spontanicznych Spotkaniach Kompozytorskich (Poranek Dwójki)

 

Jest takie wydarzenie, które powstało z potrzeby celebracji fortepianu/pianina i wszystkiego, co się z nim wiążę: wykonawców, kompozytorów, tych, którzy te instrumenty konstruują, stroją, ich innowatorów, ale przede wszystkim słuchaczy. Na całym świecie wokół 88 dnia roku - tyle klawiszy ma pianino - świętujemy World Piano Day. 

W Polsce w to wydarzenie muzycy włączą się podczas jubileuszowych 10. Spontanicznych Spotkań Kompozytorskich. Na tegoroczną odsłonę kompozycje przygotowuje 6 wspaniałych pianistek i pianistów. 

Zobacz także:

Zaproszeni goście komponują utwory w krótkim czasie (1-2 dni), następnie ma miejsce trzydziestominutowa próba z wykonawcami i tego samego dnia odbywa się koncert z udziałem publiczności, opowiadał o przebiegu spotkań Kuba Wójcik. - Po koncercie jest dyskusja pomiędzy kompozytorami, wykonawcami i publicznością - tłumaczył gitarzysta. - Teraz ratujemy się wydarzeniami online - dodał.

Gość "Poranka Dwójki" miał okazję studiować w Kopenhadze i stamtąd przywiózł nieco inne niż rodzime podejście do szlifowania muzycznego warsztatu. - W Polsce pokutuje model myślenia o instancji profesorskiej, która z góry patrzy na biednego studenta przychodzącego na pierwszy rok i czekającego co mu profesor powie. Tam jest ważna wizja artystyczna - zaznaczył muzyk. 


1200x660_Marcin-Oleś,-Bartłomiej-Oleś-2.jpg
Bracia Oleś i dekonstrukcja jazzowej materii [WIDEO]

Na bazie tych doświadczeń powstały Spontaniczne Spotkania Kompozytorskie mające ułatwić przepływ doświadczeń między kompozytorem, wykonawcą a widzem. - Spontaniczność jest na każdym etapie tych spotkań, łącznie z tym jak zostały wymyślone, czyli w odpowiedzi na lukę w polskim systemie edukacyjnym wokół muzyki - zaznaczył Kuba Wójcik.

Tegoroczny koncert odbędzie się 28 marca o godz. 13.00 bez udziału publiczności.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Kuba Wójcik (Fundacja KOLD)

Data emisji: 26.03.2021

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

"Adela". Niecodzienne brzmienie wynikające z przekory

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 08:15
Fortepian i gitara klasyczna. Połączenie brzmień tych instrumentów stworzyło album "Adela". Praca Aleksandra Dębicza i Łukasza Kuropaczewskiego nawiązuje do pieśni Joaquina Rodrigo. Udział w tworzeniu albumu miał również Jakub Józef Orliński. Czy to współpraca wynikająca z przekory?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Blaschke: "Sonata" to film o zmysłach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 18:00
- Instrument był jego jedynym przyjacielem, a muzyka była jedyną formą wyrażania emocji, radości, smutku, złości. Tylko w ten sposób mógł coś z siebie wyrzucić. Muzyka w życiu Grzegorza to jedyne narzędzie oddawania, przekazywania emocji w sposób czysty - opowiadał o bohaterze swojego nowego filmu "Sonata" reżyser, Bartosz Blaschke.
rozwiń zwiń