Maciej Wierzyński: Stefan Bratkowski uważał, że nigdy nie należy rezygnować

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 14:00
- To jest człowiek bardzo zasłużony dla przemiany, z której korzystamy wszyscy. Całe życie robił coś dla społeczności - wspominał w Dwójce Maciej Wierzyński, dziennikarz.
Stefan Bratkowski
Stefan BratkowskiFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Posłuchaj
08:22 Dwójka 2021_04_19 Poranek Dwójki Bratkowski.mp3 Maciej Wierzyński wspomina Stefana Bratkowskiego (Poranek Dwójki)

 

W wieku 86 lat odszedł Stefan Bratkowski, postać bardzo ważna dla powojennego dziennikarstwa polskiego. W "Poranku Dwójki" wspominał go Maciej Wierzyński, dziennikarz.  

Był dziennikarzem, prawnikiem i publicystą. W latach 50. pracował w tygodniku "Po Prostu", a w latach 1970-73 był redaktorem "Życia i Nowoczesności". W 1978 roku zainicjował konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość". W 1980 roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Stefan Bratkowski PAP 1200.jpg
Nie żyje Stefan Bratkowski. Były prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich miał 86 lat

Wspomnienie Macieja Wierzyńskiego

- Stefana wybrali na prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy i on uczynił z tego stowarzyszenie ludzi, którzy chcieli, żeby prasa służyła informowaniu, a nie propagandzie. To był wieczny optymista, chciał zawsze nie burzyć, tylko coś budować. Uważał, że nigdy nie należy rezygnować, tylko wykorzystywać każdą okazję. W każdą szparę się wpychać - mówił w Dwójce Maciej Wierzyński.

- Stefan był też pionierem informatyzacji. W latach 70. napisał podręcznik programowania. Robił też gazetę mówioną razem ze swoją żoną i ona się nielegalnie na kasetach rozchodziła. On nigdy nie załamywał rąk. To był jeden z najbardziej niezwykłych ludzi, jakich na swojej drodze spotkałem - dodał.


Biografia dziennikarza

Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski urodził się 22 listopada 1934 roku we Wrocławiu. Był prawnikiem, dziennikarzem, publicystą i pisarzem. W latach 1980–1990 był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a w latach 1991–1992 prezesem Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Pełnił także funkcje przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Objął tę funkcję ponownie po legalizacji Stowarzyszenia w 1989 roku, a w roku 1990 został jego prezesem honorowym. W 1991 roku brał udział w założeniu Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Był też członkiem Rady Programowej i Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

W 1988 roku Stefan Bratkowski wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu.

W sierpniu 2011 r., w 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Stefana Bratkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

***

Rozmawiała: Anna Lisiecka 

Gość: Maciej Wierzyński (dziennikarz)

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

nk

Czytaj także

Janina Jankowska o Stefanie Bratkowskim: ważna postać w historii dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 10:42
W niedzielę 18 kwietnia zmarł Stefan Bratkowski. Dziennikarz, publicysta i pisarz, a także prawnik miał 86 lat. Od 1949 roku aktywnie działał na rzecz wolnej Polski i wolnych mediów. – Był liderem pewnej formacji, która przygotowała przejście z dawnego dziennikarstwa PRL-owskiego do współczesnego – powiedziała w audycji "Trójka do południa" Janina Jankowska, dziennikarka, reporterka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL.
rozwiń zwiń