Wojciech Majcherek: ta edycja spotkań ma wymiar hybrydowy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:00
- To dla nas wielka radość, że możemy się spotkać z naszą publicznością i najlepszymi w kraju teatrami i twórcami. Nawet jeżeli obostrzenia sanitarne pozwalają tylko na przyjęcie 50 procent widowni - mówił w Dwójce Wojciech Majcherek, kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Warszawie i kurator 41. Warszawskich Spotkań Teatralnych.
Plakat
PlakatFoto: materiały promocyjne

Tegoroczne 41. Warszawskie Spotkania Teatralne odbywają się w dniach 6-20 czerwca. Każde przedstawienie zostanie zaprezentowane dwukrotnie ze względu na wymogi sanitarne - tylko połowa publiczności może obejrzeć jeden spektakl.

- Przez ostatnie kilkanaście miesięcy można było policzyć na palcach jednej ręki te miesiące, kiedy teatry mogły grać. Przekładano premiery, przekładano spektakle. To wszystko utrudniło selekcję przedstawień na obecną edycję spotkań i to w pewnej mierze odbiło się na jej programie, bo jest odrobinę skromniejszy, niż był w poprzednich latach - mówił Wojciech Majcherek.


Adam Ferency 1200.png
Adam Ferency: nie mógłbym żyć bez teatru. Spędziłem w nim całe życie

Pandemia spowodowała, że życie teatralne mocno spowolniło i organizatorom Warszawskich Spotkań Teatralnych trudniej było dokonać wyboru spektakli. Jednak gość audycji zdradził, że program tegorocznej odsłony został wzbogacony o dodatkową część, czyli przedstawienia online. - W ramach tego będą państwo mogli zobaczyć pięć spośród zaproszonych na festiwal spektakli oraz trzy dodatkowe - mówił Wojciech Majcherek.

- Ta edycja czerwcowa ma wymiar hybrydowy, co jest pokłosiem poprzedniego festiwalu, który odbył się w grudniu bez udziału publiczności. Transmitowaliśmy zaproszone na festiwal przedstawienia z poszczególnych teatrów i można było je oglądać tylko na ekranach komputerów. I to się spotkało z bardzo dobrym przyjęciem zwłaszcza tej części publiczności, która nie miałaby możliwości pojechać do tych teatrów, ani przyjechać do Warszawy na festiwal.

Zobacz także:

- Do głównego nurtu zaprosiliśmy sześć spektakli: "Jeńczyna" Pawła Demirskiego, w reż. Moniki Strzępki ze Starego Teatru w Krakowie; "Śmierć Iwana Iljicza" wg. opowiadania Lwa Tołstoja, w reż. Franciszka Szumińskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku; "Matka" S.I. Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru Nowego w Poznaniu; "Dług" w reż. Jana Klaty z Teatru Nowego Proxima w Krakowie, adaptacja "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, w reż. Jędrzeja Piaskowskiego  z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i spektakl "I tak nikt mi nie uwierzy" znanej spółki teatralnej Jolanty Janiczak autorki i Wiktora Rubina reżysera, z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie - wymieniał kurator wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Majcherek (kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Warszawie i kurator 41. Warszawskich Spotkań Teatralnych)

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Agnieszka Górnicka: chcemy promować współczesną dramaturgię

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:00
- Autorami tekstów w "Antologii Europejskiej Dramaturgii Współczesnej" są zarówno młodzi pisarze, jak i autorzy, którzy działają od wielu lat. Głównym trzonem ich dramatów jest hasło "rewolucja" – nie tylko jako wewnętrzna potrzeba dokonywania zmian w praktyce, ale i w myśleniu społeczeństwa europejskiego - mówiła w Dwójce Agnieszka Górnicka z Teatru Dramatycznego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Bral: wracam na deski teatru bez pośpiechu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 20:00
- Nie mogę powiedzieć, że to był zły rok. To był czas refleksji. Nie mogliśmy grać, straciliśmy wiele wyjazdów zagranicznych, ale dzięki temu nastąpiło zatrzymanie i pojawiły się pewne pytania. Mam wrażenie, że nie zmarnowałem tego roku - mówił Grzegorz Bral, reżyser teatralny, twórca Teatru Pieśń Kozła i Brave Festival.
rozwiń zwiń