Zbiory warszawskiej Zachęty wkrótce dostępne w 3D

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 12:20
- Program jest skoncentrowany na tym, żeby sztukę pokazywać i opowiadać o niej jak najszerszej grupie, a każdy artysta chce, żeby jego dzieło było rozpoznawalne i znane - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Olga Wysocka, wicedyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/Shutterstock.com

Ruszają prace nad jednym z największych projektów digitalizacji i udostępniania zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. W ramach projektu Otwarta Zachęta do 2023 roku do sieci trafi m.in. ponad 3000 dzieł z kolekcji Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.


Posłuchaj
13:58 Poranek Dwójki 30 czerwiec 2021 09_31_32.mp3 Rozmowa o projekcie Otwarta Zachęta (Poranek Dwójki)

 

Dzięki pionierskiemu systemowi udostępniania zbiorów niektóre z nich - m.in. słynną "Piramidę zwierząt" Katarzyny Kozyry czy "Nowotwory uosobione" Aliny Szapocznikow - będzie można oglądać po raz pierwszy w technologii 3D. Szczegóły zdradziła nam Olga Wysocka, wicedyrektor Zachęty oraz Aleksandra Janus, dyrektor Centrum Cyfrowego.


Iza Rutkowska 1200 PAP.jpg
Polskie Radio Dwójka Wybieram Dwójkę Wspólne projektowanie nowej siedziby BWA. "Wszystkie głosy są cenne"

- To nie jest wyłącznie sztuka współczesna. To prace, które opowiadają o historii Polski, życia społecznego, zmian, które się działy w ciągu ponad stu lat - tłumaczyła Olga Wysocka. - Dzięki zdigitalizowaniu możemy opowiedzieć o tym i pokazać więcej szerszej grupie społecznej. Także wychodząc poza Polskę - dodała.

Jak od strony technicznej odbywa się przeniesienie dzieł sztuki do sieci, aby publiczność mogła je oglądać w technologii 3D? - To polega na wykonywaniu bardzo wielu fotografii, pod różnymi kątami i w określony sposób - wyjaśniała Aleksandra Janus. 

Czytaj także:

Poza stroną internetową Zachęty zbiory zostaną udostępnione za pomocą dwóch niezależnych narzędzi. - Jedno dla osób z niepełnosprawnościami, a drugie dla wszystkich związanych z edukacją formalną: uczniów, nauczycieli, edukatorów - mówiła dyrektor Centrum Cyfrowego. - Ważnym aspektem tego projektu jest dostępność zarówno dla osób ze szczególnymi potrzebami, jak i dla tych, którzy mają różne możliwości sprzętowe. Naszą rolą jest, żeby upewnić się, że każdy będzie mógł z kolekcją Zachęty wejść w interakcję.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Olga Wysocka (wicedyrektor Zachęty), Aleksandra Janus (dyrektor Centrum Cyfrowego)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 9.30

uk

Zobacz więcej na temat: galeria Dwójka Roch Siciński
Czytaj także

Galerie online. Muzea mamy pod ręką

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 12:00
Kultury i sztuki po miesiącach lockdownu wciąż nam mało. Licznie odwiedzamy okoliczne muzea i galerie, ale nie zapominamy również o tych wirtualnych. Internet wciąż daje nam możliwości podróży po galeriach świata o każdej porze dnia i nocy. Ruszamy do Ontario, Mediolanu i Londynu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śladami studentek ASP okresu międzywojennego - jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:30
- Na stołecznej ASP w okresie międzywojennym studiowało wcale nie mniej kobiet niż mężczyzn - mówi Marika Kuźmicz, opiekun merytoryczny wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy - samochód, alkohol i marynarzy...". - Jednak niewielu z nich udało się zaistnieć w świecie sztuki. Tą wystawą chcemy o nich przypomnieć.
rozwiń zwiń