Głos przodków w filmie "Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat'kuow"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:00
W imieniu Studia Folkloru Podlaskich Białorusinów "Żemerwa" i Bielskiej Bojówki Artystycznej zaprosimy na premierę najnowszego filmu Piotra Łozowika "Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat'kuow. Przywiodły nas pieśni Waszych ojców". Będzie to niezwykła podróż przez muzykę i codzienną rzeczywistość przodków oraz opowieść o młodzieży, która odradza tradycję swoich dziadków... 
Audio
  • Rozmowa o filmie "Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat'kuow. Przywiodły nas pieśni Waszych ojców" (Poranek Dwójki)
fragmen plakatu do filmu Pryweli nas siudy pieśni Waszych batkuow
fragmen plakatu do filmu "Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat'kuow"Foto: mat. promocyjne

Premiera filmu zaplanowana jest na 19 grudnia w sali kinowej Bielskiego Domu Kultury. Po oficjalnej premierze film będzie można obejrzeć również w mediach społecznościowych Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. O produkcji rozmawialiśmy z Gośćmi Poranka: Anną Fionik i Piotrem Łozowikiem. 

Do tego w audycji:

  • Podsumowaliśmy I Konwent Edukatorów i Animatorów Muzyki Tradycyjnej w Radziejowicach, który odbył się tydzień temu w Radziejowicach. Przybyli nań propagatorzy dawnej muzyki wiejskiej z różnych regionów Polski. Konwent zaowocował propozycją powołania "Ognisk Muzyki Tradycyjnej". Więcej o wydarzeniu oraz wypracowanych wnioskach opowie, w rozmowie z Piotrem Doroszem, Maciej Żurek – członek Forum Muzyki Tradycyjnej i jeden z organizatorów Konwentu.​ Ważnym punktem Konwentu było przedstawienie kilkuletniej działalności animacyjnej w ramach projektu "Akademia Kolberga". To realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przedsięwzięcie ma na celu przywrócenie funkcjonowania muzyki tradycyjnej we współczesnych, lokalnych społecznościach. O tym, jak do wzięcia udziału w projekcie zachęcana jest młodzież opowiedzą animatorzy i nauczyciele – skrzypek Marcin Drabik i śpiewaczka Olga Stopińska. W ramach "Akademii Kolberga" działa w całej Polsce sieć tak zwanych "Szkół tradycji", a ich liczba ciągle się zwiększa. Rozpoczęcie funkcjonowania "Ognisk Muzyki Tradycyjnej" planowane jest na rok 2023.
    Posłuchaj
    05:27 _PR2_AAC 2021_12_18-07-52-22 konwent tanca trad.mp3
     

  • O najnowszym albumie z serii "Zakopiańskie malarstwo na szkle" poświęconym tym razem twórczości Adama Doleżuchowicza i Bożeny Doleżuchowicz-Mickiewicz opowiadała Anna Kozak, starszy kustosz i kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. 
  • Odwiedziliśmy wystawę fotograficzną "Człowiek i piroga. Rybołówstwo rzemieślnicze w Senegalu" w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Ekspozycja jest efektem badań terenowych prowadzonych w latach 2021 i 2017-2020 przez etnologów Adama Pomiecińskiego i Ryszarda Vorbricha z poznańskiego UAM. Prezentuje rybołówstwo rzemieślnicze (pełniące bardzo ważną rolę w gospodarce, ekonomii i społeczeństwie Senegalu), ciąg pracy rybaków oraz ich łodzie rybackie - pirogi. Poruszony zostanie problem nadmiernej eksploatacji zasobów oceanicznych. Ekspozycję będzie można podziwiać do końca maja 2022 roku w Spichlerzu w Parku Etnograficznym w Toruniu. O wystawie opowiadała dr Olga Kwiatkowska – kuratorka wystawy.
    Posłuchaj
    07:39 _PR2_AAC 2021_12_18-08-41-45 toruń.mp3 "Człowiek i piroga. Rybołówstwo rzemieślnicze w Senegalu" w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (Poranek Dwójki)
     
  •  W kolejnym odcinku cyklu "Źródłosłów" poznamy niecodzienne oblicze… kapusty!
  • Swoją gawędę o przedwojennej kuchni świątecznej roztoczył autor książek Andrzej Fiedoruk. - Kuchnia wigilijna była mniej więcej taka sama, ale trochę inaczej wyglądał stół włościański, robotników, inteligencji, szlachty czy arystokracji. Ale ogółem zasady jedzenia wigilijnego był takie same - mówił, tłumacz, jak jadało się podczas Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia przed wojną. - Kuchnia jest przesycona wieloma symbolami, to potrawy postne przed wszystkim! Na przykład 12 potraw - to 12 apostołów, 12 miesięcy. Dodatkowe nakrycie nie było dla niespodziewanego gościa, tylko dla ducha członka rodziny, który odszedł, była to próba nawiązania kontaktu ze światem zmarłych - mówił znawca, podając wiele ciekawych przykładów, które znajdziecie w dźwięku.
    Posłuchaj
    07:21 _PR2_AAC 2021_12_18-09-18-00 Fiedroczuk.mp3 Wigilijny stół dawniej i dziś (Poranek Dwójki)
     

PLAYLISTA AUDYCJI

  1. Fritz Kreisler Liebeslied, aranż. na fortepian Siergiej Rachmaninow, wyk. Fabian Müller
  2. Wolfgang Amadeusz Mozart Sonata fortepianowa C-dur K 545, I. Allegro, wyk. Elisabeth Leonskaja
  3. Ólafur Arnalds Saman, wyk. Lavinia Meijer
  4. Fairuz Ahwak
  5. Francesco Tristano On Bull Galliard in D, wyk. Francesco Tristano
  6. Paco de Lucía Entre dos aguas
  7. Piotr Czajkowski Walc z baletu „Śpiąca Królewna”, aranż. Julian Riem, wyk. Raphaela Gromes (wiolonczela), Daniel Dodds (skrzypce), Julian Riem (fortepian)
  8. Nick Drake Know, aranż. na fortepian Demian Dorelli, wyk. Demian Dorelli
  9. Estrella Morente Tangos de Pepico
  10. Jan Sebastian Bach Partita skrzypcowa nr 3 E-dur BWV 1006, II. Loure, wyk. Leonidas Kavakos (skrzypce)
  11. Perły Sumsiodki Westfalunka
  12. Rima Khcheich & Maarten van der Grinten Washwishi
  13. Sophia Jani The dark and the light and everything in between, wyk. Kontai Ensemble, Sophia Jani (fortepian)
  14. Alexandre Guerra Em Algum Lugar ao Vento, wyk. Chrystian Dozza (gitara), Daniel Murray (gitara)
  15. Buika Mi niña Lola
  16. Lena Chamamyan Hal Asmar El-Lon
  17. Ryuichi Sakamoto MUJI2020
  18. Eldbjørg Hemsing Winter Meditation
  19. Bebo Valdés & Diego El Cigala La Bien Pagá
***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 18.12.2021

Godzina emisji: 9.30