Wołyń. Świat utracony

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 12:37
W "Poranku Dwójki" sięgniemy po opartą na prawdziwych przeżyciach, poruszającą opowieść o traumatycznych doświadczeniach Polaków spod Wołynia. Jest to wyjątkowa, bo chłopska wersja historii, bez retuszu, o biedzie, zacofaniu, o trudnych relacjach polsko-żydowsko-ukraińskich. 
Zwózka siana wołami. Chłopiec prowadzący woły zaprzęgnięte do wozu
Zwózka siana wołami. Chłopiec prowadzący woły zaprzęgnięte do wozuFoto: Polona.pl

"Wołyniacy. Jedno życie" Jana Kuriaty to źródło wiedzy i emocji o świecie bezpowrotnie utraconym, ale wciąż wywołującym tęsknotę.

WOŁYŃ. SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA

Rozmowa z autorem książki o godz. 9.30.

Z opowiadań rodziców, krewnych i ich znajomych autor odtworzył w literackiej formie dzieje własnej rodziny, poczynając od lat trzydziestych XX wieku, a kończąc na początku XXI wieku.

Ich losy wiodły od wołyńskiej wsi Rudnia Łęczyńska poprzez Dolny Śląsk aż po Pomorze Środkowe. Bohaterowie urodzeni w latach 1918 i 1923, dobrze rozumieli rzeczywistość wołyńskiej wsi, otoczonej większością ukraińską i żydowską. Trzy światy - polski, żydowski i ukraiński - żyły obok siebie, ale jakby rozdzielone niewidoczną granicą, przenikały się bardzo słabo. Biedne wiejskie bytowanie zostało przerwane przez sowiecką agresję we wrześniu 1939 roku. Latem 1942 roku doszło do mordu berezyńskich Żydów - tylko nieliczni ukryli się w rozległych lasach. Czy przerwało to "wiejski antysemityzm"?

(opis wydawcy)

Ponadto w audycji w drugą rocznicę śmierci współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia opowiemy o książce „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”. Przypomnimy też książkę Beaty Sabały-Zielińskiej - o pracy ratowników  - "TOPR. Nie​​ każdy wróci".

W audycji połączymy się również z korespondentem Polskiego Radia w Pekinie - Tomaszem Sajewiczem i porozmawiamy o przygotowaniach do Chińskiego Nowego Roku. Co oznacza dla Chińczyków Rok Wodnego Tygrysa? Jak wygląda życie w Chinach w pandemicznej rzeczywistości? Rozmowa o godz. 8.30.

Nie zabraknie też Płyty Tygodnia i konkursu "Do 3 razy sztuka".

***

Na audycję​ "Poranek Dwójki" w poniedziałek (17.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 78 lat temu na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 07:56
11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Dziś przypada 78. rocznica tak zwanej krwawej niedzieli, gdy w około 150 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Leon Popek: 11 lipca 1943 roku nastąpiło apogeum ludobójstwa Polaków na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 13:06
- Na Wołyniu zginęło co najmniej 60 tys. Polaków. W kolejnych województwach zginęło co najmniej 70 tys. Dzisiaj obejmujemy pamięcią te tereny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Leon Popek, historyk IPN.
rozwiń zwiń