12. Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 10:15
Na tegoroczny przegląd zgłosiło się niemal 50 grup kolędniczych z kilku województw! Organizatorzy przeglądu wierzą, że kultura tradycyjna jest „podstawą tożsamości kulturowej oraz świadomości odrębności regionalnej i narodowej”, dlatego pragną ochronić to dziedzictwo i przekazać je przyszłym pokoleniom. O szczegółach 12. edycji przeglądu opowiadał Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
Audio
  • 12. Ogólnopolski przegląd kolędniczy w Lublinie (Dwójka/Poranek Dwójki)
Tradycyjne kolędowania na Lubelszczyźnie.
Tradycyjne kolędowania na Lubelszczyźnie.Foto: PAP/CAF MIROSLAW TREMBECKI

- Pamiętam początki przeglądów, były skromniejsze, dużo skromniejsze! Nie zawsze też słyszeliśmy to, czego oczekiwaliśmy – mówił Andrzej Sar. – A tradycje kolędnicze regionu lubelskiego są bardzo bogate. Mamy drugi już wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa: to dunajowanie z Łukowej i brodacze ze Sławatycz. To typowi regionalne zwyczaje.

10 Brodacze ze Sławatycz.jpg
Przeczytaj także:
Brodacze ze Sławatycz na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Nie brakuje także tradycji „ogólnopolskich” jak herody czy chodzenie z koniem, bocianem, kozą (lub niedźwiedziem!). Zespoły pokazują się także z – uwspółcześnioną – szopką. Jak zaznacza Andrzej Sar, to uwspółcześnianie jest jak najbardziej obecne, choćby w postrzeganiu tradycji przez najmłodszych. Młode pokolenie aktualizuje tradycje kolędnicze poprzez język czy nawiązując do współczesnych zjawisk społeczno-obyczajowych.

- Wykorzystanie materiału tradycyjnego, kolędowania, jako bazy i nadanie jej nowej formy służy promowaniu kolędy jako materiału! – Mówił Sar.

Pojawiają się także „nietradycyjne” instrumenty – gitara, instrumenty dęte – i nowe aranżacje ludowych kolęd. Niemniej, kolędnicy nie zawodzą także, gdy chodzi o odszukiwanie tradycyjnych perełek z lamusa. Andrzej Sar wspominał o m.in. kolędach wojennych, jednocześnie żywiąc nadzieję, że zespoły nie przestaną zaskakiwać jurorów.

Przeczytaj także:
Dunajowanie. Kolędniczy sposób na dziewczęta

Organizatorzy przeglądu wskazują także na niezaprzeczalną wartość, jaką jest inspirowanie tradycji corocznych spotkań amatorskich zespołów kolędniczych oraz włączanie tych treści do bieżącej działalności kulturalnej różnych środowisk. Przegląd otwarty jest zarówno dla grup dorosłych, jak i młodzieżowych oraz dziecięcych. To pozwala wierzyć, że kulturowy przekaz międzypokoleniowy rzeczywiście zostanie zachowany.

 ***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 22.01.2022

Godzina emisji: 8.10


Czytaj także

Trwa Adwent!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 16:05
Za nami pierwszy tydzień Adwentu w obrządku kościoła katolickiego. Przypomnijmy sobie zatem, jak okres ten wyglądał na Kurpiach! Z archiwalnej opowieści śp. Zofii Warych dowiemy się m.in. czym są  „wychopnie”, co sprawiało, że chaty w Święta były iście baśniowe i jakie opowieści towarzyszyły pracom domowym w adwentowym czasie. Zajrzeliśmy także na Lubelszczyznę, by poznać nową odsłonę tradycji dunajowania! 
rozwiń zwiń