"Maria Konopnicka ma łączyć, a nie dzielić". Magdalena Wołowska-Rusińska o fenomenie pisarki

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 10:00
- Muzeum Marii Konopnickiej powstało w 1973 roku, ale wtedy to były trzy sale z ekspozycją poświęconą suwalskim wątkom w życiu poetki. Obecnie kończymy przygotowania nowej stałej wystawy. Duch Konopnickiej jest z nami tutaj przez cały czas - mówiła na antenie Dwójki Magdalena Wołowska-Rusińska, kierowniczka Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Pomnik Marii Konopnickiej w Suwałkach
Pomnik Marii Konopnickiej w SuwałkachFoto: Shutterstock/Shevchenko Andrey
  • Jej talentem zachwycał się Henryk Sienkiewicz. W swojej twórczości pochylała się nad losem biednych i wykluczonych. Jednocześnie swoim stylem życia wzbudzała wiele kontrowersji.
  • W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o jednej z patronek roku 2022 - Marii Konopnickiej.

W 180. rocznicę urodzin pisarki odwiedziliśmy dom, w którym przyszła na świat i który jest obecnie poświęconym jej osobie muzeum.

Zjazd rodzinny i ogrody sztuki

O planach związanych z tą placówką, będącą jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych w Suwałkach, oraz o pisarce i poetce rozmawialiśmy z Magdaleną Wołowską-Rusińską, kierowniczką Muzeum im. Marii Konopnickiej. - Najważniejszym wydarzeniem tej rocznicy był sobotni zjazd rodziny Konopnickich, a szczególnym gościem była prawnuczka pisarki Joanna Modrzejewska. Niedziela była przeznaczona dla najmłodszych, a przed nami jeszcze inscenizacja "Konopnicjańskie ogrody sztuki" - mówiła.

Czytaj też:

Fenomen Konopnickiej

Według gościa Dwójki można mówić o fenomenie pisarki. - 2022 jest rokiem Marii Konopnickiej, czyli zobaczono w niej wielką patriotkę, autorkę "Roty", miłośniczkę poezji ludowej, osobę wrażliwą na piękno przyrody, na dobro człowieka. Ale również w jej biografii inni ujrzeli cząstkę siebie, Konopnicka ma łączyć, nie dzielić - podkreśliła.

Warto kochać ludzi

Dodała, że poetka zadała w jednym ze swych wierszy proste pytanie. - Brzmi ono "czy ja kocham ludzi?" i ona się nie zastanawia nad tym, czy warto kochać. Człowiek zawsze pozostanie człowiekiem, dobroć jest ponadczasowa i to nią należy się kierować w życiu - zaznaczyła.

Posłuchaj
10:39 2022_05_23-09-34-32_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 "Maria Konopnicka ma łączyć, a nie dzielić". Magdalena Wołowska-Rusińska o fenomenie pisarki (Poranek Dwójki)

 

Pisarka mówi własnymi słowami

Mówiła również o przygotowywanej wystawie i reportażach pisarki. - Będziemy bazować na bogatej korespondencji, chcemy, aby Konopnicka przemówiła do odbiorców swoimi słowami w domu, w którym się urodziła. Reportażami najłatwiej dotrzeć do młodzieży, tymi obrazkami z życia kobiet w więzieniach, szpitalach psychiatrycznych - powiedziała Magdalena Wołowska-Rusińska.

***

Maria Stanisława Konopnicka z Wasiłowskich urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Wraz z pięciorgiem rodzeństwa spędziła w mieście nad Czarną Hańczą pierwszych siedem lat życia. We wrześniu 1849 roku Wasiłowscy opuścili Suwałki i wyjechali do Kalisza.

W latach 1855–1856 Maria pobierała nauki na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Elizę Pawłowską, późniejszą Orzeszkową, z którą połączyła ją wieloletnia przyjaźń. W 1862 roku wyszła za mąż za Jana Jarosława Konopnickiego. Wraz z nim zamieszkała w zarządzanym przez niego rodzinnym majątku w Bronowie, a później w Gusinie.

W 1870 roku Maria Konopnicka zadebiutowała jako poetka, publikując w tygodniku "Kaliszanin" wiersz "Zimowy poranek", jednak sukces literacki przyniósł jej dopiero cykl poetycki "W górach". Pochodzący z niego wiersz "Przygrywka", zamieszczony w 1876 roku w "Tygodniku Ilustrowanym", spotkał się z niezwykle przychylną opinią Henryka Sienkiewicza, która pozwoliła zaistnieć Konopnickiej w środowisku twórczym.

(wykorzystano materiały Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Magdalena Wołowska-Rusińska (kierowniczka Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach)

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Listy do Marii Konopnickiej. Rok 2022 rokiem poetki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 02:00
Rok 2022 został uznany Rokiem Marii Konopnickiej. W maju br. będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin poetki. Maria Konopnicka była krzewicielką patriotyzmu. Jej twórczość prozatorska, translatorska i dziennikarska zachwycała w Polsce i za granicą. Jest autorką jednej z najważniejszych pieśni narodowych w Polsce – "Roty". Gościem czwartkowej audycji "Trójka pod Księżycem" była dr Teresa Kaczorowska – prozaik, poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu oraz autorka publikacji "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010–2020". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeta Seduliusz i tajemnice jego "Carmen paschale"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 00:00
Prezbiter i chrześcijański poeta łaciński Seduliusz Celiusz żył w pierwszej połowie V wieku. Jego dorobek twórczy ma charakter religijny. Składają się nań: dwa hymny, epicki poemat "Carmen paschale" oraz "Paschale opus".
rozwiń zwiń