Miejscówka z Dwójką. "To spotkanie dźwięków XXI wieku z muzyką średniowieczną"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 10:00
- W centrum programu znajdują się dawne instrumenty klawiszowe, wśród nich portatyw organowy i clavisimbalum - mówił w Dwójce Ryszard Lubieniecki. - W Meksyku nauka nastawiona była na czasy od romantyzmu, ja jednak pokochałam śpiew barokowy i średniowieczny - dodała Julieta González-Springer. Artyści będą bohaterami najbliższej "Miejscówki z Dwójką" w sobotę 10 czerwca.
Julieta Gonzlez-Springer i Ryszard Lubieniecki
Julieta González-Springer i Ryszard LubienieckiFoto: PR2

Najmniejsze organy i przodek fortepianu

W "Miejscówce z Dwójką" tym razem wystąpią: Julieta González-Springer i Ryszard Lubieniecki. - To będzie spotkanie muzyki najnowszej, komponowanej w XXI wieku, z muzyką średniowieczną, która jest przez nas reinterpretowana. W centrum programu znajdują się dawne instrumenty klawiszowe. Wśród nich portatyw organowy, czyli najmniejsze organy, które największą popularnością cieszyły się w XIV i XV wieku. A także clavisimbalum, a jest to coś w rodzaju przodka klawesynu i fortepianu. Występował w wersji zarówno szarpanej, jak i uderzanej, którą ja dysponuję - mówił Ryszard Lubieniecki.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Trzy różne części koncertu

Program koncertu składać będzie się z trzech części: pierwsza będzie skoncentrowana na muzyce historycznego Śląska, drugą wypełni współczesna kompozycja Siphonophoria Amerykanina Johna Franka, zainspirowana rysunkami meduz autorstwa Ernsta Haeckela, a trzecią poświęcono muzyce Guillaume'a de Machaut. Ballada De toutes flours najwybitniejszego twórcy XIV-wiecznej ars nova zabrzmi najpierw w wersji instrumentalnej na portatywie (tabulatura z Kodeksu z Faenzy), a następnie wokalnej z towarzyszeniem clavisimbalum.


Posłuchaj
06:02 2023_06_08 07_37_33_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Miejscówka z Dwójką. "To będzie spotkanie muzyki XXI wieku z muzyką średniowieczną" (Poranek Dwójki)

 

Meksyk, Kraków i Genewa

W utworach wokalnych (wspomniane De toutes flours i kanon Ave virgo sanctissima w części pierwszej) do instrumentalisty Ryszarda Lubienieckiego dołączy śpiewaczka Julieta González-Springer, z którą wspólnie prowadzą zespół muzyki dawnej Vox Imaginaria. - Studia wokalne zaczynałam w konserwatorium w Meksyku. Tam nauka śpiewu nastawiona była na czasy od romantyzmu. Usłyszałam pieśni trubadurów na płycie Clemencic Consort i wtedy powiedziałam sobie: to chcę śpiewać. Potem trafiłam do Polski, ukończyłam studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej, a później studia podyplomowe w Genewie. Tam zajęłam się śpiewem barokowym i średniowiecznym - wspominała artystka. 

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Goście: Julieta González-Springer (sopranistka) i Ryszard Lubieniecki (multiinstrumentalista)

Data emisji: 8.06.2023

Godzina emisji: 7.35

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

mo