Oscary 2024. "Oppenheimer" triumfuje, ale w bezpośrednim pojedynku lepsza "Strefa interesów"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 09:36
- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
W nocy czasu polskiego Oscary otrzymali reżyser filmu Oppenheimer Christopher Nolan (tyłem) i odtwórca tytułowej Cillian Murphy
W nocy czasu polskiego Oscary otrzymali reżyser filmu "Oppenheimer" Christopher Nolan (tyłem) i odtwórca tytułowej Cillian MurphyFoto: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
  • W Dolby Theatre przy Hollywood Boulevard w Los Angeles zakończyła się 96. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
  • Najlepszym filmem został "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana.  
  • Polska koprodukcja "Strefa interesów" w reż. Jonathana Glazera otrzymała dwie statuetki.

Dla reżysera filmu "Oppenheimer" Christophera Nolana to pierwszy Oscar w karierze. Teraz Brytyjczyk, biorąc też pod uwagę sukces kasowy jego najnowszego obrazu, będzie w stanie - jak przekonuje Zbigniew Banaś, krytyk filmowy z Chicago - nakręcić każdy film, jaki mu się tylko zamarzy. 

"Oppenheimer" - historia sprzed 70 lat aktualna także dziś

- Natomiast sam temat "Oppenheimera" związany z budową bomby atomowej jest jak najbardziej tematem nośnym współcześnie. Siła niszczenia reakcji atomowej, która jest pożytkowana w formie bomby, może być na tyle wielka, że zniszczy naszą planetę. I to widmo zagłady cały czas gdzieś nad nami wisi. O tym również jest ten film, nie tylko o tym, co miało miejsce 70 lat temu - podkreślał rozmówca Jana Pachlowskiego.

"Strefa interesów" wygrywa z faworytem

Polski akcent na 96. gali Oscarów nazywał się "Strefa interesów". Film w reżyserii Jonathana Glazera, którego producentką jest Ewa Puszczyńska, otrzymał dwie statuetki.

ZOBACZ TAKŻE: Oscary 2024 - serwis specjalny.

- O ile w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" nie było zaskoczenia, "Strefa interesów" była tutaj zdecydowanym faworytem, to jednak w kategorii dźwięku największe szanse na Oscara dawano "Oppenheimerowi". I tutaj duża niespodzianka, która nas bardzo cieszy. Amerykańskie media jeszcze przed ceremonią podkreślały, że to jest tak znakomite dzieło, że można zamknąć oczy i po prostu go słuchać - opowiadał Jan Pachlowski.


Posłuchaj
07:13 Poranek Dwójki pachlowski oscary 11.03.2024.mp3 Korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski o 96. gali Oscarów (Poranek Dwójki) 

Oscar dla filmu z Ukrainy

Statuetkę w kategorii najlepszego dokumentu pełnometrażowego otrzymał film "20 dni w Mariupolu" ukraińskiego reżysera Mścisława Czernowa.

- Twórca podkreślał, że jest chyba pierwszym artystą, który jest na tej scenie, ale wolałby na niej nie być, i że nie chciałby zrealizować takiego obrazu, lecz zmusiła go do tego historia. Dodał, że ma nadzieję, iż ta historia sprawi, że Ukraina wygra wojnę. Był to bardzo mocny manifest polityczny, komentowany w Stanach Zjednoczonych - relacjonował korespondent Polskiego Radia.

ZOBACZ TAKŻE: Oscary 2024 - pełna lista zwycięzców.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA)

Data emisji: 11.03.2024

Godzina emisji: 7.30

pg/wmkor

Czytaj także

Oscary 2024. 96. ceremonia wręczenia Oscarów - audycja specjalna w Programie 1 [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 06:00
Film "Oppenheimer" Christophera Nolana został zwycięzcą tegorocznej gali. W sumie zdobył siedem statuetek. Dwa Oscary otrzymała brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów". W radiowej Jedynce decyzje Amerykańskiej Akademii Filmowej na żywo komentowali zaproszeni goście. Audycję poprowadzili Martyna Podolska i Paweł Sztompke.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2024. "Oppenheimer" najlepszym filmem. Statuetki dla Ciliana Murphy'ego i Emmy Stone. "Strefa interesów" najlepszym filmem międzynarodowym [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 03:40
"Oppenheimer" najlepszym filmem zeszłego roku! Reżyser obrazu - Christopher Nolan - najlepszym reżyserem. Cilian Murphy ("Oppenheimer") został najlepszym aktorem pierwszoplanowym, a Emma Stone ("Biedne istoty") najlepszą aktorką pierwszoplanową. W kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa zwyciężyła Da'Vine Joy Randolph ("Przesilenie zimowe"). Najlepszym aktorem drugoplanowym został Robert Downey Jr. ("Oppenheimer"). Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera została ogłoszona najlepszym filmem międzynarodowym. Uhonorowani zostali także Billie Eilish i Finneas O'Connell za piosenkę "What was I made for?" z filmu "Barbie". W hollywoodzkim Dolby Theatre odbyła się 96. ceremonia wręczenia Oscarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2024. Jaki film wygrał? Kto otrzymał Oscara? [LISTA ZWYCIĘZCÓW]

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 04:30
W hollywoodzkim Dolby Theatre odbyła się 96. ceremonia wręczenia Oscarów. "Oppenheimer" został najlepszym filmem zeszłego roku, a jego reżyser - Christopher Nolan - najlepszym reżyserem. Cilian Murphy ("Oppenheimer") został najlepszym aktorem pierwszoplanowym, a Emma Stone ("Biedne istoty") najlepszą aktorką pierwszoplanową. W kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa zwyciężyła Da'Vine Joy Randolph ("Przesilenie zimowe") a w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy - Robert Downey Jr. ("Oppenheimer"). Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera została najlepszym filmem międzynarodowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2024. "20 dni w Mariupolu" najlepszym dokumentem. "To głos prawdy o wojnie"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 08:29
Ukraiński dokument "20 dni w Mariupolu" otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film autorstwa Mstysława Czernowa dokumentuje zagładę miasta bombardowanego przez Rosjan. Ukraińcy mają nadzieję, że produkcja wzmocni reakcję świata na rosyjską agresję na ich kraj.
rozwiń zwiń