Tkajmy razem! Podlaskie Sploty zapraszają po raz piąty

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 10:00
To jedyne takie wydarzenie, gdzie w jednym miejscu można poznać tak dużo form tkackich i spotkać środowisko tkackie. To okazja do osobistego kontaktu ze źródłem kultury tradycyjnej.
Audio
 • Festiwal Sploty po raz 5! (Dwójka/Poranek Dwójki)
Podlaskie Sploty odbędą się już po raz piąty,
Podlaskie Sploty odbędą się już po raz piąty,Foto: mat. pras.

W trakcie zbliżającego się festiwalu Podlaskie Sploty przy ustawionych w przestrzeni białostockiego Pałacu Branickich ponad 30 krosnach można będzie nie tylko porozmawiać z twórcami, znawcami tradycji, obejrzeć tkaniny i warsztaty tkackie, ale także spróbować swoich sił w tkaniu na krosnach różnego typu. Piknikowi towarzyszyć będą działania animacyjne, kiermasz tkanin i wyrobów rękodzielniczych inspirowanych tkactwem. 

O festiwalu opowiadają Marta Bajko, Aneta Popławska, Krystyna Kunicka.

- Działamy od wielu lat, upowszechniając tradycyjne tkactwo, a Białystok jest zagłębiem tkactwa. nie bez przyczyny to wszystko dzieje się tutaj. Mamy już spore grono wykształconych tkaczek i twórców tradycyjnych, którzy są nosicielami tradycji - wskazuje Krystyna Kunicka z Podlaskiego Instytutu Kultury.

co w ty roku mogą poznać goszczący na festiwalu? Przede wszystkim technikę tworzenia kilimów i same kilimy. Każdego roku Podlaskie Sploty biorą na warsztat inną technikę tkacką. W tym - zachęcają do bliższego poznania właśnie tego rodzaju rzemiosła. Zwiedzający mogą odwiedzić także budynek Politechniki Białostockiej i wnętrza oraz wzornictwo inspirowane tkaniną. Dziś o godz. 18.00 odbędzie się pokaz mody trzech białostockich projektantek inspirujących się tkaniną. 

- W tym roku mamy na to czas i przestrzeń. mam wrażenie, że kultura w tym roku w piękny sposób odżywa - mówi Aneta Popławska, jedna z projektantek. - Poza mną pokaz tworzą także Edyta Uss-Mazewska i Jolanta Nierodzik. nie tyle inspirujemy się tkaniną, co wykorzystujemy ją. Poza projektiwaniem mody, jestem też tkaczką. Tkam sama i jak Podlasianka, artystka plastyk czuję się zobowiązana do wykorzystania tej techniki. Jest piękna. To bardzo ciekawy mariaż. Odchodzimy od tej prostej inspiracji folklorem jaką były folkowe printy na tkaninach. Odnoszę wrażenie, że właśnie teraz w tej miejskiej przestrzeni, folklor przestaje być przaśny. A my jako Podlasianie mamy naprawdę wiele piękna do zaoferowania! - podkreśla artystka.

Misją Anety Popławskiej, jako artystki i prezeski stowarzyszenia Kreatywne Podlasie jest wykorzystywanie dziedzictwa jej regionu bez wstydu, bez przaśności, jako nośnik kultury piękna, wyróżniający Podlasie na terenie całej Polski. To perspektywa miejska czy wiejska? I czy to ma znaczenie w promocji kultury regionalnej? Posłuchajmy! Do tego w audycji:

 • Historia polskiego folku z Wojciechem Ossowskim. W zeszłym odcinku "Historii polskiego folku" odwiedziliśmy Dzielnicowy Dom Kultury na warszawskiej Ochocie. To tam do kawiarenki folkowej od lat 80. ściągali artyści i entuzjaści spontanicznych koncertów i jam sessions. Tam też Wojciech Ossowski poznał parę ciekawych artystów - małżeństwo Anny i Stanisława Ratajczaków.
  Posłuchaj
  06:15 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_06_08-07-47-25.mp3 HPF: Małżeństwo Ratajczaków
   

 • Relacja z konferencji „Od wielości doświadczeń do wspólnej antropologii? Polska-Ukraina” w Sanoku od Mariany Kril. W Sanoku zakończyła się międzynarodowa konferencja “Od wielości doświadczeń do wspólnej antropologii? Polska-Ukraina”. Było to spotkanie etnologów, kulturoznawców i antropologów kultury z Polski, Ukrainy, Białorusi oraz Słowacji. Omawiano kwestie związane z kulturą pogranicza, ukraińskimi badaniami w Polsce i polskimi w Ukrainie, pamięcią oraz z migracjami, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji ukraińskich migrantów wojennych w Polsce.
  Posłuchaj
  07:38 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_06_08-08-10-49.mp3 Konferencja "Od wielości doświadczeń do wspólnej antropologii? Polska-Ukraina” w Sanoku (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
   
 • Kolejne spotkanie z "Naszym niematerialnym" i hafciarstwo z Urzecza Nadwiślańskiego. Hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza to jedyna tradycja ludowa, która przetrwała w granicach miasta stołecznego Warszawy. Podwarszawskie gminy i dzielnice wykorzystują go, pojawia się w ikonosferze publicznej jako element identyfikacji wizualnej. Wszyscy którzy są zainteresowani warsztatami, spotkaniami z twórczyniami, zapraszamy do śledzenia profili w ms Stowarzyszenie Binduga i Odrodzenie Urzecza. Możliwość spotkania z żywym dziedzictwem kulturowym, a czasem i kulinarnym. Warsztaty już w przedszkolach w formie malowanek czy wyklejanek, a zajęcia z igłą i nitką od pierwszej klasy.
  Posłuchaj
  09:31 poranek DWÓJKI Dwojka 2024_06_08-08-43-01.mp3 Nasze niematerialne: hafciarstwo z Urzecza (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Zapowiedź Festiwalu Folk-Up Festiwal Muzyki Folkowej, o którym opowiada Brygida Sordyl.
  Posłuchaj
  07:19 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2024_06_08-08-32-17.mp3 Festiwal Folk-up 2024 (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Rozmowa z Patrykiem Peterssonem z Kapeli Napięcie.
  Posłuchaj
  09:55 PORANEK DWOJKI Dwojka 2024_06_08-09-14-50.mp3 Patryk Petersson o dalszych planach Kapeli Napięcie (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

piesek gramofon pan pies okulary radio

Słuchaliśmy:

7.09 John Denver Poems, Prayers and Promises (4:06)

7.15 Karolina Cicha, Sw@da Wszyscy są wybrani (3:35)

7.24 Janusz Prusinowski Trio Kujawiak (3:48)

7.29 Dobriden - Hamanul (5:08)

7.36 Erik Satie, Bruce Liu Gnossiennes: No. 1, Lent – Upright Version (3:47)

7.45 Julia Hulsmann Trio Kiss from a Rose (4:03)

7.54 Oregon Dolomiti Dance (6:11)

8.02 Fryderyk Chopin, Yunchan Lim Etiudy nr 8 F-dur i nr 9 f-moll op.10  (4:15)

8.09 Wernyhora A ja sobi na horboczku (2:32)

8.19 Arooj Aftab Aey Nehin (5:43)

8.26 Karolina Cicha, Sw@da Wiśniowy Sad (3:54)(płyta poranka)

8.32 Kapela Popieronie Po Modrym Dunaju (3:30)

8.43 BFP Kutti kutti (3:21)

8.52 Bireli Lagrene, Sylvain Luc Stompin’ at the Savoy (5:41)

9.08 Napięcie Kujawiak z Kujaw od Jana Twardowskiego (3:02)

9.21 Adam Strug Puściła po stole (2:24)

9.25 Sam Reider Ancient Technology (4:56)

9.41 Oregon From a Dream (0:59)

9.48  Maria Bethania, Gal Costa Sonho Meu (3:03)

9.52 Kinnaris Quintet Wonderful (5:33)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 8.06.2024

Godzina emisji: 9.30