Lech Dzierżanowski o programie "Z klasyką przez Polskę": trzeba być tam, gdzie jest publiczność

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 12:14
- Nasze obserwacje są takie, że naprawdę publiczność w małych miejscowościach niczym się nie różni od publiczności Filharmonii Narodowej - mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski - zastępca dyrektora ds. muzyki Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Lech Dzierżanowski - wicedyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki
Lech Dzierżanowski - wicedyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzykiFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

  • W audycji "Poranek Dwójki" mówiliśmy o cyklu "Z klasyką przez Polskę", który organizowany jest już od pięciu lat.
  • Naszym gościem  był Lech Dzierżanowski - wicedyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki.

Jak można dotrzeć z muzyką klasyczną do publiczności, która ma do niej utrudniony dostęp? - Odpowiedź jest bardzo prosta - trzeba być tam, gdzie jest publiczność - mówił Lech Dzierżanowski.

Projekt "Z klasyką przez Polskę" ma na celu docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi.

Strach przed Białą Podlaską

Nasz gość przyznał, że to sami artyści bardzo często mają obawy o to, że ich repertuar nie znajdzie w mniejszych miastach odbiorców.

- Mamy czasami takie podejście, że muzyka klasyczna to oczywiście w filharmonii tak, ale już w mniejszych miastach to na pewno nikt nie jest nią zainteresowany, to jest nudne - stwierdził Lech Dzierżanowski. - Parędziesiąt lat temu, kiedy zaczynałem się bawić w organizowanie koncertów, zapraszałem Jadwigę Rappé do Lublina i ona powiedziała: "do Lublina to przyjadę, ale na przykład do Białej Podlaskiej, z której pochodzę, to ja nie wiem, czy ten repertuar, który śpiewam, kogokolwiek interesuje, tam to chyba nie ma sensu jeździć". I ona była w absolutnym błędzie.

Czytaj także:

Publiczność mniejszych miast

Lech Dzierżanowski stwierdził, że przekonaniom śpiewaczki przeczy chociażby właśnie program "Z klasyką przez Polskę" organizowany od pięciu lat. - To jest już paręset koncertów, a nasze obserwacje są takie, że naprawdę publiczność w małych miejscowościach niczym się nie różni od publiczności Filharmonii Narodowej, no, może poza tym, że właśnie tych koncertów ma mniej i prawdopodobnie może nie ma tej wiedzy. Tylko że muzyka, żeby ją naprawdę dobrze odczuwać, nie wymaga wiedzy. Planujemy te programy tak, jakby one były dla najbardziej wyrobionej publiczności w najlepszej sali świata. I to się sprawdza - podkreślił.

Projekt Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca "Z klasyką przez Polskę" realizowany jest przez Polski Impresariat Muzyczny. Artyści odwiedzą ponad 100 miejscowości w całym kraju.


Posłuchaj
16:19 _PR2 (mp3) 2024_06_20-08-32-55.mp3 Lech Dzierżanowski o programie "Z klasyką przez Polskę"

  

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Lech Dzierżanowski (zastępca dyrektora ds. muzyki Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca)

Data emisji: 20.06.2024

Godzina emisji: 8.30

mgc/wmkor

Czytaj także

Krzysztof Komendarek-Tymendorf: po powrocie z Wiednia poczułem wypalenie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 12:00
- Po moim okresie w Wiedniu wróciłem do Polski podczas studiów i poczułem jakieś wypalenie, że bardzo dużo jest tej orkiestry. Taki radar, kontrolka, zaczęła się palić, że przestaję się rozwijać - opowiadał w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, dziś czołowy polski altowiolista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Pokrzywiński: kurs muzyki dawnej był dla mnie momentem zwrotnym

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 15:54
Gościem audycji "Cafe Muza" był Tomasz Pokrzywiński. Wiolonczelista opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia m.in. o swoich początkach z muzyką dawną i nauce w londyńskiej Guildhall School of Music and Drama.
rozwiń zwiń