Izabela Plucińska o filmie "Joko": brutalny świat z plasteliny

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 14:00
- Ciężko się odciąć od Rolanda Topora, jego słowa wchodzą gdzieś głęboko, wydają się bardzo aktualne. Jego język jest bardzo wizualny - mówiła w Dwójce Izabela Plucińska, reżyserka filmu animowanego pt. "Joko", który powstał na podstawie dramatu "Joko świętuje rocznicę" autorstwa Rolanda Topora.
Joko (reż. Izabela Plucińska)
"Joko" (reż. Izabela Plucińska)Foto: mat. pras.
  • Gościem "Poranka Dwójki" była Izabela Plucińska, reżyserka filmu animowanego pt. "Joko".
  • Jest to opowieść o młodym mężczyźnie utrzymującym całą swoją rodzinę z pracy w fabryce.
  • Film powstał na podstawie dramatu "Joko świętuje rocznicę" autorstwa francuskiego twórcy Rolanda Topora.

Krótkometrażowy film "Joko" to brutalnie aktualna wizja wiecznego wyzysku i dominacji człowieka nad człowiekiem, ulepiona z plasteliny i czarnego humoru.

- Wydawało mi się, że ta moja plastelina jest odpowiednia do pokazania brutalności współczesnego niewolnictwa - przekonywała reżyserka.

Roland Topor i jego język

Izabela Plucińska po raz kolejny sięga po twórczość Rolanda Topora, by opowiedzieć o współczesnym świecie.

- Jestem absolutnie zarażona, porażona twórczością Topora. Przyjaźnię się z gronem Toporowskim - z Agnieszką Taborską, która znała Rolanda Topora, która tłumaczyła jego książki, z Nikolą Toporem, jego synem. Jest też Justyna Celeda, z którą współpracowałyśmy przez parę lat przy wcześniejszym filmie "Portret Suzanne". Ciężko się odciąć od Topora, jego słowa wchodzą gdzieś głęboko - mówiła Izabela Plucińska.

Zobacz zwiastun:

(YouTube/Las Sztuki)

Aliaksandr Yasinski i muzyka do filmu

Animacja zdobyła właśnie nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Austrii za najlepszą muzykę oryginalną, której autorem jest Aliaksandr Yasinski.

- On wspaniale poczuł w ogóle nasz polski klimat i swoim akordeonem wygrał właściwie wszystkie te emocje, które prosiliśmy - mówiła Izabela Plucińska.

Czytaj także:

"Joko" - fabuła filmu

"Joko" to opowieść o młodym mężczyźnie utrzymującym całą swoją rodzinę z pracy w fabryce. Pewnego dnia, w drodze do pracy, ktoś wskakuje mu na plecy i każe się nosić po mieście. I choć początkowo bohater buntuje się przeciw takiemu upokorzeniu, z czasem ustępuje pod presją współpracowników i obietnicą pieniędzy. To nowe zajęcie powoli go dominuje, dosłownie psychicznie i fizycznie go pokonuje.

Jest to koprodukcja polsko-niemiecko-czeska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Izabela Plucińska (reżyserka)

Data emisji: 20.06.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/wmkor

Czytaj także

Animafest opanowuje Gdańsk. Animacje to nie tylko filmy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:10
Wybrane kina Gdańska od dziś goszczą Międzynarodowy Festiwal Animacji Animafest. To już 7. odsłona tego wydarzenia. W programie stałe punkty, wyczekiwane przez fanów, ale przede wszystkim najnowsze produkcje nagradzane w Sundance, Cannes czy Annecy - największych światowych festiwalach. 
rozwiń zwiń