FREEDOM Film Festival. "Filmowcy nie są jeszcze obciążeni oczekiwaniami producentów"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 11:19
Jego naczelnym tematem od początku istnienia jest wolność we wszystkich możliwych aspektach, a misją jest stworzenie przestrzeni, w której można rozmawiać o wolności i promować jej idee, stanowi miejsce, gdzie jest ona pielęgnowana przede wszystkim w zakresie wymiany myśli i poglądów - tak w skrócie o Freedom Film Festival mówią jego twórcy.
Trwa FREEDOM Film Festival. Łukasz Adamski: to prawdziwie wolne kino
Trwa FREEDOM Film Festival. Łukasz Adamski: to prawdziwie wolne kinoFoto: Shutterstock/Sutipond Somnam
  • FREEDOM Film Festival organizowany jest już po raz trzeci. Wydarzenie to odbywa się we współpracy ze Spotkaniami Filmowymi "Kameralne Lato".
  • Tegoroczna edycja festiwalu trwa od 10 do 13 lipca.
  • Łukasz Adamski podkreślił w rozmowie z Programem 2 Polskiego Radia, że twórców filmów krótkometrażowych charakteryzuje niezależność.

W tegorocznym programie 3. FREEDOM Film Festival zobaczymy filmy, które poruszają bieżące tematy takie jak: wojna w Strefie Gazy i w Ukrainie, wpływ social mediów i AI na życie młodych ludzi. Będzie kino autorskie, społeczne i gatunkowe, fabuły, animacje i dokumenty.

Freedom Film Festival

Łukasz Adamski podkreślił, że wolność jest fundamentem tego festiwalu. - Jako dyrektor artystyczny od początku programuje festiwal jako ten, który ma mówić o wolności. To festiwal filmów krótkometrażowych. Mieszkańcy Radomia od 17 lat (z uwagi na Spotkania Filmowe "Kameralne Lato" - przyp. red.) są przyzwyczajeni do tego, że oglądają filmy krótkometrażowe polskie. Widzieli przy nich rodzący się talent dzisiejszych wybitnych filmowców - ocenił.

Festiwal przybrał rangę międzynarodowego, ale spoiną wszystkich produkcji jest zawsze temat wolności. - Od 3 lat FREEDOM Festival to konkurs międzynarodowy, do którego zapraszamy filmy, które ocierają się o ideę wolności. W tym roku bardzo cieszy mnie to, że festiwal jest pełen wspaniałych filmowców, którzy oceniają te filmy - powiedział.

Wolność twórcza

Dyrektor festiwalu zaznaczył także element niezależności filmowców, których dzieła prezentowane są na wydarzeniu. - Bardzo mnie cieszy, że wszyscy którzy znają nasz festiwal nadal mogą obcować z tym kinem krótkometrażowym. To kino jeszcze nie wyrachowane i wolne. Filmowcy nie są jeszcze obciążeni oczekiwaniami producentów, aby filmy zarabiały. To po prostu wolne kino - powiedział.

- W konkursie polskim widać co leży na duszy polskich filmowców. Młodzi twórcy mogą mówić o tym, o czym chcą mówić bez kajdan komercyjnych. Widać z jednej strony strach przed kolejnymi wojnami, a z drugiej to strach przed niepewnością socjalną czy społeczną - zdradził Łukasz Adamski.


Posłuchaj
12:34 _PR2 (mp3) 2024_07_11-08-37-31.mp3 Łukasz Adamski o Freedom Film Festival (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Łukasz Adamski (Dyrektor FREEDOM Film Festival)

Data emisji: 11.07.2024

Godz. emisji: 8.37

dz

Czytaj także

Krzysztof Zanussi kończy 85 lat. "Postęp to pojęcie bałamutne"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 21:33
Krzysztof Zanussi to jeden z najważniejszych przedstawicieli kina w Polsce. Reżyser w dniu swoich 85. urodzin był gościem Programu 2 Polskiego Radia, gdzie podzielił się swoimi planami i refleksjami. - Ludzie przestali czynić wysiłek, żeby wznieść się wyżej, ponad stan, w którym się znaleźli. To budzi we mnie złość - powiedział reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Zamachowski z nagrodą za niepokorność na festiwalu Tofifest. "Nie zawsze jest szampan"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 18:04
W Toruniu zakończył się 22. Festiwal Filmowy Tofifest. W programie były pokazy filmów oraz spotkania z ich autorami. Zbigniew Zamachowski, który był jurorem na festiwalu, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia m.in. o swoich refleksjach na temat pokory. Ocenił również poziom filmów na tegorocznym festiwalu w Toruniu.
rozwiń zwiń