Muzyka spod Grunwaldu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 18:25
Utwory inspirowane słynną bitwą oraz rozważania o roli artysty.
Audio
  • Rozmowa o płycie DVD "Wawel: Musica Festiva"
  • Rozmowa z uczestnikami z krakowskiego panelu dyskusyjnego "Gdzie jest malarz?"

W środowym "Poranku" mówiliśmy o płycie DVD "Wawel: Musica Festiva". Znalazły się na niej prawykonania finałowych kompozycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego, zorganizowanego z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. O przedsięwzięciu oraz o zamieszonych na płycie utworach rozmawialiśmy z Małgorzatą Janicką-Słysz, dyrektorem artystycznym konkursu, oraz Zbigniewem Bargielskim, Tomaszem Jakubem Opałką i Łukaszem Pieprzykiem - wyróżnionymi kompozytorami.

Przedstawiliśmy również relację z panelu dyskusyjnego "Gdzie jest malarz?", który odbył się w krakowskim Bunkrze Sztuki. Dyskutowano o współczesnym rozumieniu procesu twórczego i roli artysty, zastanawiano się, dlaczego twórcy zapraszają widzów do współtworzenia dzieł sztuki. Z uczestnikami dyskusji, m.in. prof. Anną Markowską, historykiem sztuki, rozmawiał Marcin Baniak.

Polecamy naszą Płytę Tygodnia, na której The Boston Pops Orchestra pod dyrekcją Johna Williamsa gra przeboje ery swingu, a także słynne tematy z filmów i musicali. Album będzie można wygrać o 7:45.

Poza tym w "Poranku": Słowo na dzień, Kalendarium, piosenka z rekomendacją Ewy Lipskiej, przegląd prasy oraz wiadomości i zaproszenia na imprezy kulturalne.

Program prowadził Tomasz Szachowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grunwald na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 13:16
W dzisiejszym "Wybieram Dwójkę" opowiemy o wydarzeniach kulturalnych związanych z obchodami grunwaldzkiej rocznicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczęło się 25 lipca 1410 roku i zakończyło porażką

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 14:30
Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie przybyły pod Malbork. 25 lipca rozpoczęły oblężenie, które zakończyło się 19 września 1410 roku. Malbork nie został zdobyty.
rozwiń zwiń