Krakowskie atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 16:33
Trwa Letni Festiwal Jazzowy, a sezon w Operze Krakowskiej zbliża się do finału.
Audio
  • Witold Wnuk o Letnim Festiwalu Jazzowym w Krakowie
  • Bogusław Nowak o XVI Letnim Festiwalu Opery Krakowskiej
Rynek Główny w Krakowie
Rynek Główny w Krakowie Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC/ Wikipedia

We wtorkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o rozpoczętym w Krakowie Letnim Festiwalu Jazzowym w Piwnicy pod Baranami. Został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami.Twórca i dyrektor Festiwalu - Witold Wnuk, zainspirowany przez legendarnego Piotra Skrzyneckiego, przedstawił w lipcu całomiesięczną serię codziennych koncertów w Piwnicy. Z roku na rok Festiwal powiększał swoją formułę prezentując, obok codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami, koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radio Kraków, Centrum Manggha, wszystkich klubach jazzowych Krakowa oraz wielkie plenerowe koncerty i wydarzenia - jak Niedziela Nowoorleanska i Noc Jazzu. Obecnie festiwal jest największym polskim festiwalem jazzowym i jednym z większych w Europie.Od roku 2001 wręczana jest nagroda festiwalowa - "Jazzowy Baranek" - której laureatami byli: m.in. - Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (2001), Wojciech Karolak (2003), Zbigniew Namysłowski (2004), Janusz Muniak (2005). Festiwal co roku składa się z ok. 50 koncertów. Występuje blisko 200 Polskich i zagranicznych artystów dla ok. 30.000 gości. O festiwalu opowiedział jego pomysłodawca Witold Wnuk.

Mówilismy też o finale sezonu i jednocześnie finale XVI Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. Naszym gościem był Bogusław Nowak - dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej.

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy, piosenka z rekomendacją Emiliana Kamińskiego.

Nie zabraknie też płyty tygodnia a jest nią najnowszy chopinowski album Adama Harasiewicza, który 1 lipca  obchodził swoje 80. urodziny. Album wydany przez NIFC z Sonatą h-moll, Nokturnami i Scherzem cis-moll.

Zaprasza Tomasz Szachowski.

3 lipca (wtorek)

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej: łączymy siły z kalifornijskimi surferami

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 14:01
- Rzecz staje się niebezpieczna, gdy sięganie po tradycję zmienia się w zwiedzanie skansenu, w cepeliadę. Tego w Krakowie nie było, nie ma i nie będzie. To festiwal życia - o rozpoczynającym się wydarzeniu mówi w Trójce Miron Zajfert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej z niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 15:39
Dziesiątki koncertów, warsztaty i wystawy czekają w Krakowie, na uczestników rozpoczynającego się w piątek 22. Festiwalu Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przesłanie ze zgładzonego świata

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 19:00
Te pieśni śpiewano wszędzie – w Palestynie, Ameryce, Argentynie – choć nikt nie znał ich autora. Mordechaj Gebirtig, niezwykły żydowski twórca, został jednak przywrócony pamięci.
rozwiń zwiń