Cały ten LAF

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 17:17
3 sierpnia rozpoczyna się 13. edycja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu na Roztoczu.
Audio
  • Piotr Kotowski 13. edycja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu na Roztoczu.
  • Tadeusz Daszkiewicz o zakopiańskim widowisku "Harnasie"
13. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (fragm. plakatu)
13. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (fragm. plakatu)Foto: mat. prasowe

W Zwierzyńcu zawita w tym roku m.in. "Reżyserski tandem – Paolo i Vittorio Taviani" – retrospektywa filmów dwóch znakomitych, włoskich filmowców. Słynni bracia wyjechali w tym roku z Berlina ze Złotym Niedźwiedziem za ich ostatni film "Cezar musi umrzeć".
Inną postacią, na którą chcą zwrócić w tym roku uwagę organizatorzy, jest "Skandalistka Marguerite Duras" - pisarka, scenarzystka i reżyser filmowy, po której powieści sięgało wielu znanych reżyserów.
W głąb labiryntu drzew zaprowadzi widzów cykl "Cały ten las". Motyw lasu w filmie budujący jego dramaturgię, a z drugiej strony tło filmowych opowieści - od "Diamentów nocy" Němeca, po "Las" Dumały. Natomiast "Anima agitka" pokaże niebezpieczne związki filmu animowanego z machiną propagandy. Zobaczymy do czego agitowano za pomocą kreskówek w stalinowskiej Rosji, w faszystowskich Niemczech, w USA okresu II wojny światowej i w powojennej Polsce.
Gościem Poranka był rektor Letniej Akademii Filmowej Piotr Kotowski.
Zapraszaliśmy również na plenerowe widowisko "Harnasie" do muzyki Wojciecha Kilara i Karola Szymanowskiego, które w sobotę będzie można zobaczyć i usłyszeć pod Wielką Krokwią w Zakopanem. O widowisku mówił Tadeusz Daszkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, organizatora przedsięwzięcia.
Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy i piosenka z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki proponuje Justyna Sieńczyłło). Nie zabrakło też płyty tygodnia, którą jest trzypłytowy album firmy EMI z muzyką pisaną dla dworu angielskiego. Utwory m.in.: Purcella, Haendla, Elgara i Brittena w wykonaniu najwybitniejszych solistów i zespołów, w tym Chóru College' u Królewskiego w Cambridge i Londyńskiej Orkiestry Filharmonicznej.
3 sierpnia (piątek)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Gutek: sąsiad pożyczał mi Bergmana

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 07:00
Znawca i miłośnik dobrego kina, twórca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty opowiadał w Dwójce o zbliżającym się wrocławskim święcie filmu oraz – o swoich filmowych wtajemniczeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bergman i Antonioni. "Byli na siebie skazani"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 08:00
Ingmar Bergman i Michelangelo Antonioni zmarli tego samego dnia - 30 lipca 2007 r. W 9. rocznicę ich śmierci przypominamy Dwójkową audycję o tych dwóch znakomitych reżyserach.
rozwiń zwiń