REKLAMA

Festiwale, festiwale!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 11:32
Poniedziałkowy "Poranek Dwójki" zdominowały festiwale: 50. Festiwal Moniuszkowski oraz IX Festiwal Kultury Żydowskiej.
Audio
  • Stanisław Rybarczyk nt. Festiwalu Moniuszkowskiego
  • Klaudia Madejska i Iza Teodorkiewicz nt. IX Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Festiwale, festiwale
Foto: mat. prasowe

W naszej porannej audycij zapraszaliśmy do Kudowy- Zdroju na 50. Festiwal Moniuszkowski. Jubileuszowa edycja ma motto "Moniuszko odczarowany". Znaczące, bo przez ostatnie lata impreza straciła na znaczeniu na mapie polskich festiwali muzycznych. Potencjału tegorocznego programowego liftingu nie można zmarnować. 
Od samego początku Festiwal Moniuszkowski odbywa się w Kudowie Zdroju. Wprawdzie, w przeciwieństwie do Dusznik Zdroju, gdzie Fryderyk Chopin dał recital, Stanisław Moniuszko nigdy do Kudowy nie zawitał, ale pomysł zorganizowania właśnie tu muzycznej imprezy spotkał się najpierw z entuzjastycznym zapałem, a potem nie mniej radosnym przyjęciem przez publiczność. Tegoroczna impreza potrwa pięć dni (20-25 sierpnia), ale w tym czasie zaplanowano imponującą ilość atrakcji. Jedną z nich będzie z pewnością spektakl "Strasznego dworu", najważniejszej obok "Halki" opery polskiego mistrza. Gościem honorowym festiwalu została już śpiewaczka Maria Fołtyn, niestrudzona propagatorka spuścizny moniuszkowskiej na świecie. Kontynuowana będzie tradycja Moniuszkowskiego Korowodu, który przejdzie główną ulicą Kudowy Zdroju (z uczestnikami przebranymi w stroje z oper kompozytora). Ponadto zorganizowany będzie konkurs wokalny im. Andrzeja Hiolskienajważniejszejgo. Te i wiele innych atrakcji już w drugiej połowie sierpnia.

Naszym gościem był Stanisław Rybarczyk, nowy dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego.

Rozmawialiśmy również o IX Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Jak co roku, również w tym na festiwalu pojawi się wielu artystów światowego formatu. Wśród gwiazd muzycznych znajdzie się Joshua Nelson – okrzyknięty mianem "the Prince of Kosher Gospel". Jego głos porównywany jest do głosu wielkiej Mahalii Jackson. Nelson występował w salach koncertowych, synagogach i kościołach na całym świecie, wspólnie z największymi gwiazdami muzyki soulowej i jazzowej, jak m.in. Aretha Franklin, Billy Preston czy Wynton Marsalis. Joshua Nelson łączy hebrajską duchowość z soulowym brzmieniami, artysta przyznaje, że chętnie powraca muzycznie do Afryki, skąd wywodzi się naród żydowski.

Naszymi gośćmi były Klaudia Madejska i Iza Teodorkiewicz z Fundacji Shalom.

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy, piosenka z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki rekomenduje aktorka Magdalena Warzecha). Nie zabrakło też płyty tygodnia, a jest nią album, na którym Akiko Ebi i Alex Szilasi grają utwory Fryderyka Chopina na historycznych instrumentach Pleyela i Erarda. Jest to nowe wydawnictwo Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

20 sierpnia (poniedziałek)

Czytaj także

"Halka", czyli co zostaje po odrzuceniu kierpców?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 11:07
To nie opowieść o biednej dziewczynie skrzywdzonej przez pana, ale o ślepej miłości, wbrew porządkowi społecznemu i przyjętym zwyczajom.
rozwiń zwiń