X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwale, festiwale!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 11:32
Poniedziałkowy "Poranek Dwójki" zdominowały festiwale: 50. Festiwal Moniuszkowski oraz IX Festiwal Kultury Żydowskiej.
Audio
  • Stanisław Rybarczyk nt. Festiwalu Moniuszkowskiego
  • Klaudia Madejska i Iza Teodorkiewicz nt. IX Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Festiwale, festiwale
Foto: mat. prasowe

W naszej porannej audycij zapraszaliśmy do Kudowy- Zdroju na 50. Festiwal Moniuszkowski. Jubileuszowa edycja ma motto "Moniuszko odczarowany". Znaczące, bo przez ostatnie lata impreza straciła na znaczeniu na mapie polskich festiwali muzycznych. Potencjału tegorocznego programowego liftingu nie można zmarnować. 
Od samego początku Festiwal Moniuszkowski odbywa się w Kudowie Zdroju. Wprawdzie, w przeciwieństwie do Dusznik Zdroju, gdzie Fryderyk Chopin dał recital, Stanisław Moniuszko nigdy do Kudowy nie zawitał, ale pomysł zorganizowania właśnie tu muzycznej imprezy spotkał się najpierw z entuzjastycznym zapałem, a potem nie mniej radosnym przyjęciem przez publiczność. Tegoroczna impreza potrwa pięć dni (20-25 sierpnia), ale w tym czasie zaplanowano imponującą ilość atrakcji. Jedną z nich będzie z pewnością spektakl "Strasznego dworu", najważniejszej obok "Halki" opery polskiego mistrza. Gościem honorowym festiwalu została już śpiewaczka Maria Fołtyn, niestrudzona propagatorka spuścizny moniuszkowskiej na świecie. Kontynuowana będzie tradycja Moniuszkowskiego Korowodu, który przejdzie główną ulicą Kudowy Zdroju (z uczestnikami przebranymi w stroje z oper kompozytora). Ponadto zorganizowany będzie konkurs wokalny im. Andrzeja Hiolskienajważniejszejgo. Te i wiele innych atrakcji już w drugiej połowie sierpnia.

Naszym gościem był Stanisław Rybarczyk, nowy dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego.

Rozmawialiśmy również o IX Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Jak co roku, również w tym na festiwalu pojawi się wielu artystów światowego formatu. Wśród gwiazd muzycznych znajdzie się Joshua Nelson – okrzyknięty mianem "the Prince of Kosher Gospel". Jego głos porównywany jest do głosu wielkiej Mahalii Jackson. Nelson występował w salach koncertowych, synagogach i kościołach na całym świecie, wspólnie z największymi gwiazdami muzyki soulowej i jazzowej, jak m.in. Aretha Franklin, Billy Preston czy Wynton Marsalis. Joshua Nelson łączy hebrajską duchowość z soulowym brzmieniami, artysta przyznaje, że chętnie powraca muzycznie do Afryki, skąd wywodzi się naród żydowski.

Naszymi gośćmi były Klaudia Madejska i Iza Teodorkiewicz z Fundacji Shalom.

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy, piosenka z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki rekomenduje aktorka Magdalena Warzecha). Nie zabrakło też płyty tygodnia, a jest nią album, na którym Akiko Ebi i Alex Szilasi grają utwory Fryderyka Chopina na historycznych instrumentach Pleyela i Erarda. Jest to nowe wydawnictwo Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

20 sierpnia (poniedziałek)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Halka", czyli co zostaje po odrzuceniu kierpców?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 11:07
To nie opowieść o biednej dziewczynie skrzywdzonej przez pana, ale o ślepej miłości, wbrew porządkowi społecznemu i przyjętym zwyczajom.
rozwiń zwiń