Widowiskowe "Przemiany" nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:21
Jaka jest nasza tożsamość w mieście, w którym przebywamy? Jak wydobyć z miasta elementy, których na co dzień nie dostrzegamy? Już wkrótce na te i inne pytania odpowie Festiwal "Przemiany".
Audio
Fragm. plakatu Festiwalu Przemiany 2012
Fragm. plakatu Festiwalu "Przemiany" 2012Foto: mat. prasowe

- Po raz pierwszy Centrum Nauki Kopernik organizuje sam festiwal "Przemiany”, mimo tego że jest to trzecia edycja tego festiwalu. W zeszłym roku był to festiwal, który był bardzo mocno związany z Wisłą i wtedy została podjęta próba odwrócenia uwagi w kierunku rzeki. Jako, że my naturalnie znajdujemy się nad Wisłą i od momentu powstania Kopernika spowodowaliśmy, że Warszawa odwróciła się w kierunku Wisły, w tym roku tym tematem się nie zajmujemy, bo jest ona dla nas naturalnym kontekstem. Działamy cały czas w przestrzeni, która jest dla nas naturalna – mówiła Anna Piekarska.

- To jest przede wszystkim festiwal sztuki, który proponuje interdyscyplinarne projekty. Mówię o tym dlatego, że kluczem do stworzenia tego programu była właśnie interdyscyplinarność, która z kolei przeniosła nas później do zaproponowania takich tematów. My zapożyczając elementy z różnych dziedzin sztuki: teatru, filmu, warsztatów, tworzymy zupełnie niestandardowe projekty i one dopiero uruchomiły w nas te właśnie tematy – mówiła Anna Piekarska.

- W przeglądzie filmów animowanych "Identity" ideą przewodnią jest odnalezienie siebie, zastanowienie się nad własną tożsamością w mieście, w którym przebywamy. Miasta w tym projekcie nie przedstawiamy z perspektywy budynków ani z perspektywy przestrzeni miejskiej, ale z punktu widzenia ludzi, ich emocji, relacji. Oczywiście to wszystko jest zakorzenione w mieście i oczywiście nie odchodzimy od tego – dodała Kinga Lewandowska. - Dzięki animacji możemy wydobyć z miasta to, czego na co dzień nie widzimy, na uwypuklenie pewnych elementów, których nie zauważamy - dodała.

W sobotę, 1 września, rusza w Warszawie kolejna edycja festiwalu organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. W "Poranku Dwójki" gościliśmy w studiu Annę Piekarską i Kingę Lewandowską. Pretekstem spotkania jest rozpoczynający się 1 września Festiwal "Przemiany", proponujący nowatorskie spojrzenie na kulturę. Na uczestników czekają prekursorskie rozwiązania wizualne, nowatorskie projekty muzyczne i warsztaty przełamujące schematyczne sposoby myślenia. Przez 9 festiwalowych dni będą odbywać się koncerty, projekcje filmowe, dyskusje, warsztaty, happeningi społeczne i projekty, będące połączeniem sztuk wizualnych i nowych technologii.
Program prowadził Piotr Kędziorek.

Czytaj także

Festiwal sztuk skupiony na przemianach w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:10
Niepublikowane wcześniej nagrania poety Mirona Białoszewskiego w spektaklu na Wiśle, instalacje, koncerty, warsztaty, projekcje filmowe, sztuki wizualne i nowe technologie - to niektóre z atrakcji Festiwalu Przemiany.
rozwiń zwiń