Uwalnianie Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 16:38
Książki Korczaka zostaną udostępnione na zasadzie Otwartej Licencji Edukacyjnej, będącej odpowiedzią Instytutu Książki na postulat szerokiego i bezpłatnego udostępnienia w formie elektronicznej ważnych dzieł literackich.
Audio
Janusz Korczak
Janusz KorczakFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Docelowo na platformie Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona mają znaleźć się wszystkie książkowe dzieła Korczaka. Na razie oprócz książek o królu Maciusiu możemy już czytać m.in. powieści "Dzieci ulicy" i "Dziecko salonu", opowiadania "Feralny tydzień" i "Bobo", fantazję "Kiedy znów będę mały", satyryczne "Koszałki opałki", czy ważną pracę pedagogiczną "Momenty wychowawcze".

Z poślizgiem do tej grupy dołączą książki wydane w tym roku w wersjach książkowych, m.in. "Kajtuś Czarodziej" (maj 2013), "Pamiętnik" (październik 2013) czy "Bankructwo małego Dżeka" (październik 2013), a także wszystkie artykuły Korczaka (najbliższe miesiące). Jeszcze później dołączą inne niewydane w formie książkowej teksty, w przypadku których prace edytorów wciąż trwają. Na razie dzieła Korczaka na Polonie można czytać w formie skanów (jpg-ów), a więc tekstu nieprzeszukiwalnego.

 OLE powstała z inicjatywy Ministra Kultury i umożliwia otwarty dostęp do objętych nią utworów w celach edukacyjnych i naukowych. W oparciu o zasady licencji możliwe jest nieodpłatne rozpowszechnianie i udostępnianie utworów w postaci elektronicznej lub przez odczyty czy wyświetlenia.

W pewnym zakresie OLE zezwala też na drukowanie książek w celach edukacyjnych i naukowych. O tym opowiedali nasi goście: dyrektor Instytutu Książki - Grzegorz Gauden i  dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Zapraszaliśmy również do nowootwartej Galerii  Opera na "Jan Tarasin". A poza tym: "Słowo na dzień", Kalendarium, Przegląd prasy, wiadomości kulturalne, oraz cykl: "Piosenka z rekomendacją". Tym razem piosenki wybiera  Maria Pomianowska.

Jak zwykle zapraszaliśmy również  do udziału w naszym konkursie  "Płyta Tygodnia", a jest nią  5-ciopłytowy chopinowski album firmy EMI z nagraniami Artura Rubinsteina  z lat 1928-38.

Zaprasza Piotr Kędziorek.

Czytaj także

Nowy sposób opowiadania o Korczaku

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 16:09
Spotkanie z laureatem nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę września 2012 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwini poznają działalność Janusza Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 19:52
W Wileńskim Centrum Kultury Żydowskiej otwarto wystawę "Janusz Korczak - reformator świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korczak obronił się przed nienawiścią

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:00
- Janusz Korczak cały czas był gotowy na zakończenie wędrówki tu i teraz. Nie chciał jej jednak zamykać w nienawiści - mówiła w "Klubie Trójki” Marta Ciesielska, Kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badań Korczakianum, edytorka dzieł pisarza.
rozwiń zwiń