Uchwycił krzew gorejący na Górze Mojżesza

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 16:00
- Wyjście na górę "trasą wielbłądzią" zrobiłem o pierwszej w nocy, żeby zdążyć przed świtem dotrzeć na jej szczyt - opowiadał w Dwójce Zdzisław Dados, autor wystawy fotograficznej "Synaj - legenda i majestat", którą można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Audio
  • Zdzisław Dados o wystawie "Synaj - legenda i majestat"
krzew gorejący na Górze Synaj
krzew gorejący na Górze SynajFoto: materiały promocyjne/Zdzisław Dados

Półwysep Synaj to pustynny, górzysty a zarazem fascynujący rejon geograficzny pomiędzy Afryką a Azją. Choć w większości dziki i słabo zamieszkały, jest bardzo malowniczy przede wszystkim za sprawą księżycowych, poszarpanych masywów górskich na południu. Tam na wysokości 1600 m n.p.m. znajduje się najstarszy klasztor chrześcijański na świecie - św. Katarzyny, a nad nim góra Synaj zwana Górą Mojżesza ok. 2300 m.

- To piękny pustynny masyw, gdzie roślin praktycznie nie ma - opowiadał w Dwójce Zdzisław Dados. Mimo to fotografowi udało się uchwycić jeden botaniczny okaz w niecodziennej oprawie. - W czasie odpoczynku przy schodzeniu z Synaju "trasą pokutną", zauważyłem suchy badyl niesamowicie oświetlony przez Słońce. Natychmiast zrobiłem zdjęcia tego krzaczka. W ten sposób uchwyciłem swój "krzew gorejący" - wyjaśniał gość "Dwójkowego Poranka".

Na wystawie "Synaj - legenda i majestat" znalazło się trzydzieści zdjęć z wyprawy. Ekspozycję w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać do 10 lutego.

Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gang porywaczy na Synaju: zabijali i dręczyli

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2010 13:04
Działający na Synaju gang porywał dla okupu i torturował uchodźców z Afryki, którzy próbowali dostać się nielegalnie do Izraela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczny Synaj

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 14:10
Więcej świata: prezydent Egiptu Mohamed Mursi zdecydował w środę o zwolnieniu szefa służb wywiadowczych kraju, a także gubernatora prowincji Synaj Północny.
rozwiń zwiń