Festiwal Chopinowski w Dusznikach: co usłyszymy w Dwójce?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 12:56
- Ten festiwal jest zupełnie wyjątkowy: sala zawsze jest pełna, a bilety sprzedają się, zanim jeszcze wiadomo, kto będzie wykonawcą - mówił w Dwójce prof. Piotr Paleczny, który zapraszał na 68. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Transmisje koncertów na naszej antenie!
Audio
  • Zaproszenie na 68. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Cezary Zych o festiwalu Muzyka w Raju (Poranek Dwójki/Dwójka)
Jeden z dwóch pomników Chopina Parku Zdrojowym w Dusznikach Zdroju.
Jeden z dwóch pomników Chopina Parku Zdrojowym w Dusznikach Zdroju.Foto: PAP/ Adam Hawałej

Lista artystów zaproszonych na tegoroczny Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju skupia nazwiska obecne na estradach koncertowych całego świata. Wyjątkowym elementem tegorocznej edycji będą cztery ostatnie wieczory festiwalu - będą to recitale zwycięzców czterech największych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych, jakie odbyły się w ciągu kilku ostatnich miesięcy (Leeds, Hamamatsu, Konkurs im. Królowej Elżbiety w Brukseli oraz Konkurs im. Van Cliburna w Fort Worth w USA).
- Taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko - opowiadał Dyrektor Artystyczny Festiwalu prof. Piotr Paleczny. - W ciągu kilku miesięcy odbyły się ostatnie edycje wielkich konkursów, które nazwałbym małymi olimpiadami pianistycznymi. Miałem okazję je obserwować. Znam ich poziom artystyczny i mogę zapewnić, że to najwyższy poziom, jaki można sobie życzyć - podkreślał gość Piotra Matwiejczuka.

Tegoroczny Festiwal zbiega się również z niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniem, jakim jest 100. rocznica urodzin prof. Jana Ekiera – pianisty, kompozytora, pedagoga i autora Narodowego Wydania Dzieł Fryderyka Chopina. - Temu człowiekowi zawdzięczam wszystko jeśli chodzi o mój rozwój artystyczny - wyznawał prof. Paleczny. - Dla całej pianistyki dzieło prof. Ekiera jest trudne do przecenienia. Jego setna rocznica jest okazją, żeby głęboko mu się pokłonić i podziękować za wszystko co zrobił dla polskiej pianistyki - dodawał.
Swoimi wrażeniami z festiwalu w audycji dzieliły się też muzykolog Ewa Kofin oraz Anna Skulska.

Program 2 będzie transmitował dla Państwa koncerty festiwalowe:
2 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Diny Joffe 
4 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Olgi Kern
8 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Ilyi Rashkovskiego
9 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Borisa Giltburga
10 sierpnia o godz. 20.00 Recital fortepianowy Vadyma Kholodenko

Już w czwartek, 1 sierpnia, Marek Zwyrzykowski w audycji "Trzy godziny pod słońcem" zaprosi na retransmisję recitalu Janusza Olejniczaka z 67. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Zapraszamy od godz. 13.00.

***

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy także na temat Festiwalu "Muzyka w Raju" z jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym - Cezarym Zychem. W dniach 16-24 sierpnia 2013 roku odbędzie 11. edycja festiwalu. Zanim jednak muzyka wypełni przestrzeń świątyni Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego po raz trzeci organizatorzy zapraszają od 31 lipca do 11 sierpnia 2013 roku do "Przedsionka Raju" - na cykl dwudziestu jeden koncertów, które zabrzmią w: Rokitnie, Bieczu, Brodach, Brójcach, Gościeszowicach, Pszczewie, Łagowie, Lubrzy, Jordanowie, Świdnicy, Skwierzynie, Świebodzinie, Sulęcinie, Klępsku k.Sulechowa, Pławiu, Strzelcach Krajeńskich, Zielonej Górze.
Z dwunastoma koncertami wystąpi Bolette Roed - flety proste, sześcioma Teodoro Bau` - viola da gamba, a trzy koncerty zagra Eleny Andreyev – wiolonczela. Już w środę pierwszy koncert w ramach "Przedsionka" -  Pszczew, kościół pw. św. Marii Magdaleny - 19.00, wykonawcy: Bolette Roed - flety proste. W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha. Wstęp na koncerty w ramach cyklu "Przedsionek Raju" jest bezpłatny.                                 
W "Poranku Dwójki" tradycyjnie również do wygrania była płyta tygodnia - tym razem jest to album "Koncerty na instrument dęte"; gra Orchestra Mozart pod batutą Claudio Abbado. W cyklu "Piosenka z rekomendacją" swoje ulubione utwory prezentowała Natalia Korczakowska.
Audycję prowadził Piotr Matwiejczuk.

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA

Czytaj także

"Chopin i jego Europa": co najciekawsze w programie festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 09:15
- Sensacyjnie zapowiada się koncert, na którym Orkiestra XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena wykona "Bitwę pod Możajskiem" Kurpińskiego. Mamy nadzieję, że uda się to później opublikować w formie fonograficznej - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Greim, który kiedyś fotografował katów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 07:10
Wśród portretowanych przez niego postaci znajdują się typy ludowe Podola i Besarabii, Żydzi, chłopi, szlachta i przedstawiciele dziś już nieistniejących zawodów: kaci, bednarze, obwoźni handlarze ryb...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa szekspirowskie w Trójmieście

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 11:00
Twórcy z Gruzji, Chorwacji, Niemiec, Rumunii i z Polski wystąpią na Festiwalu Szekspirowskim w Trójmieście. - To, co pokażemy jest bardzo wysmakowane i może zaskakiwać - mówił prof. Limon, dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń