"Chłopi" po raz pierwszy jako musical

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 16:00
W piątkowym "Poranku Dwójki" będziemy gościć reżysera Wojciecha Kościelniaka w związku z prapremierą musicalu "Chłopi" według powieści Władysława Reymonta. Spektakl zainauguruje pracę Teatru Muzycznego w Gdyni po trzyletniej rozbudowie.
Zdjęcie z musicalu Wojciecha Kościelniaka Chłopi
Zdjęcie z musicalu Wojciecha Kościelniaka "Chłopi"Foto: mat. prasowe/Piotr Manasterski

Kościelniak po raz kolejny po "Lalce" sięga po wydawałoby się nieteatralny materiał literacki i przenosi go na dużą scenę. Jego inscenizacja ma być pierwszą próbą opowiedzenia w musicalowy sposób tej książki. Spektakl ma nawiązywać do polskiej tradycji i zachować wartość literacką pierwowzoru. W realizacji oprócz Wojciecha Kościelniaka biorą udział także Piotr Dziubek (autor muzyki), Rafał Dziwisz (odpowiedzialny za adaptację), Damian Styrna (autor scenografii), Ewelina Adamska-Porczyk (autorka choreografii), Katarzyna Paciorek (kostiumy) oraz Agnieszka Szydłowska (przygotowanie wokalne). Pierwszoplanową rolę apodyktycznego Macieja Boryny reżyser powierzył Bernardowi Szycowi, którego pamiętamy z roli Tewjego Mleczarza w "Skrzypku na dachu" czy króla Artura w "Spamalocie". Młodą i piękną Jagnę, żonę Boryny, zagrają na zmianę Renata Gosławska i Karolina Trębacz. Warto dodać, że już za niespełna cztery tygodnie, bo 29 września kolejna premiera przygotowywana przez naszego gościa. Będzie to "Mistrz i Małgorzata" na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa. Wojciech Kościelniak będzie naszym gościem po godz. 8.35.

Z kolei po godz. 7.45 zaprosimy państwa na XIII Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka SINFONIA VARSOVIA SWOJEMU MIASTU. W tym roku w ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty kameralne oraz dwa koncerty symfoniczne w całości poświęcone muzyce Beethovena. O festiwalu opowie dyrektor Janusz Marynowski.

O godz. 7.35 spotkanie z twórczością Fredry przed "Narodowym Czytaniem" jego dzieł

A poza tym: "Słowo na dzień", "Kalendarium", przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz "Piosenki z rekomendacją" wybrane  tym razem przez aktora Cezarego Żaka. Jak zwykle zapraszamy również państwa do udziału w naszym konkursie  "Płyta Tygodnia". Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Bruggenan gra symfonie Włoską i Szkocką Felixa Mendelssohna-Bartholdy' ego.

Na audycję zaprasza Tomasz Szachowski.

6 września (piątek), godz. 6.00-9.00

Zobacz więcej na temat: Gdynia Władysław Reymont
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy sezon w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 12:28
Zaplanowane są cztery premiery - trzy na dużej scenie i jedna w Teatrze Małym. O nadchodzących spektaklach w "Poranku Dwójki" opowiadał dyrektor artystyczny Teatru Anna Augustynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wratislavia Cantans: Włochy widziane z północy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:05
- Ostatnie sześć edycji stanowiło największą prezentacje brytyjskiej kultury muzycznej, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Polsce. Pierwszy festiwal pod opieką Giovanniego Antoniniego naturalnie prowadzi nas do kraju, z którego pochodzi ten wybitny dyrygent i instrumentalista - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor Wratislavii Cantans, Andrzej Kosendiak.
rozwiń zwiń