Rzeczy opowiadają o ludziach

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 12:00
- Inspirację stanowiły dla nas teksty Elżbiety Domańskiej, która mówiła, że rzeczy, podobnie jak ludzie, mają swój los - mówiła w Dwójce Judyta Pawlak, współkuratorka wystawy "Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich".
Audio
  • Judyta Pawlak o wystawie "Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich" (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: "Krok do wolności" Jolanty Drużyńskiej (Poranek Dwójki)
  • "Cyjanek o piątej" - rozmowa z reżyserem spektaklu Andrzejem Ferencem (Poranek Dwójki)
Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum Historii Żydów PolskichFoto: MKiDN/ mat. pras.

To początek projektu "Zbiory - pamiątki - Darczyńcy". Od 2006 roku powstaje kolekcja w oparciu o dary przekazywane do muzeum przez Darczyńców w poczuciu, że jest to dla nich najbardziej odpowiednie miejsce. - Odzew na nasz apel był znakomity. Zebraliśmy ponad 3 tysiące obiektów, które przekazało ponad 300 darczyńców z Polski, Izraela, całego świata - podkreślił gość "Poranka Dwójki".

Wystawa "Biografie rzeczy" - pierwsza prezentacja zbiorów muzeum - to próba nowoczesnego spojrzenia na przedmioty muzealne. Opowiadają one o sobie i losach człowieka, który przyczynił się do ich zachowania. Na wystawie prezentowane są nie tylko te wyjątkowe przedmioty, lecz także sylwetki niezwykłych ludzi, którzy przekazali dary i tym samym zainwestowali w nową instytucję swoje emocje, historie i biografie.

Przestrzeń wystawy podzielono na siedem części. W każdej pokazano tematycznie określone zespoły przedmiotów. Ich indywidualne historie, prezentowane razem, tworzą uniwersalny przekaz, symbolizują doświadczenia składające się na tożsamość polskich Żydów. Każdej grupie przedmiotów towarzyszy dzieło sztuki współczesnej. Prace polskich artystów, znane z innych wystaw czy projektów artystycznych, dopowiadają językiem sztuki główne przesłania poszczególnych narracji.

W nagraniu z "Poranka Dwójki" Judyta Pawlak mówił między innymi o najciekawszych i najbardziej zaskakujących eksponatach. W audycji zaprezentowaliśmy również kolejną książkę nominowaną w konkursie na "Książkę Historyczną Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. To "Krok do wolności" Jolanty Drużyńskiej, opublikowany przez Dom Wydawniczy Rebis. Prowadzący audycję Paweł Sawicki porozmawiał też o premierze spektaklu "Cyjanek o piątej" z jego reżyserem Andrzejem Ferencem.

17 października (czwartek)

Czytaj także

Festiwal Singera oczaruje Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 12:00
– Myślę, że nasz festiwal znalazł miejsce na mapie Warszawy. I to jest dla nas bardzo ważne – mówiła w "Poranku Dwójki” Gołda Tencer - dyrektor Fundacji Shalom organizatora festiwalu "Warszawa Singera”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego słucha Gołda Tencer?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 12:48
- Moje ulubione piosenki brzmią jak dramaty w trzech aktach. Zawsze interesuje mnie tekst - mówiła Gołda Tencer, która w "Poranku Dwójki" polecała swoje ulubione utwory.
rozwiń zwiń