REKLAMA

"Story of 82". Krzysztof Pacan: nie spieszyłem się z nagraniem tego albumu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 11:10
- Moja pierwsza płyta ukazała się 9 lat temu. W międzyczasie dużo koncertowałem i nagrywałem z innymi artystami. Każdy zespół, z którym współpracuję traktuję jak swój własny. Jest to dla mnie duża nobilitacja i pretekst do rozwoju - mówił w dniu premiery albumu "Story of 82" Krzysztof Pacan - basista, producent muzyczny i kompozytor, który był gościem "Poranka Dwójki".
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
11:06 Poranek Dwójki 16.10.2020 pacan.mp3 "Story of 82" - muzyczna biografia Krzysztofa Pacana (Poranek Dwójki)

sutor 1200.jpg
Szymon Sutor: do tej pory nie zagraliśmy tego materiału na żywo

Krzysztof Pacan ma na swoim koncie współpracę i trasy koncertowe m.in. z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim i Urszulą Dudziak. W jego dyskografii znajdziemy nominowaną do Fryderyka płytę "Facing the Challenge" oraz - od 16 października br. - krążek "Story of 82".

Artysta przyznał w audycji, że na swoim drugim albumie odwołuje się do klasyki jazzu, choćby twórczości Milesa Davisa z lat 50. ubiegłego wieku. - Uważam, że tradycja w jazzie jest bardzo ważna. To doskonały punkt wyjścia do budowania czegoś nowego i warto ją znać, żeby później móc umiejętnie się jej wymykać - podkreślał.

Zapożyczenie z muzyki dawnej

Album "Story of 82" wyróżnia się m.in. tym, że wśród instrumentów pojawia się fidel. - W ostatnich latach miałem przyjemność być kilkukrotnie na koncertach zespołów muzyki dawnej Canor Anticus i Ars Nova, gdzie spotkałem się z brzmieniem fideli, renesansowej violi da gamba. Bardzo spodobało mi się to surowy, dość jasne, pozbawione vibrato brzmienie wynikające zapewne z budowy tych instrumentów - tłumaczył Krzysztof Pacan.

W dalszej części audycji muzyk mówił m.in. o tym, dlaczego jego najnowsza płyta jest autobiograficzna.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Krzysztof Pacan (jazzman, basista, producent muzyczny, kompozytor)

Data emisji: 16.10.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Adam Bałdych: nie chodzi o ilość dźwięków, ale o ich jakość

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 20:03
- Sięganie do środka, do swoich duchowych potrzeb, do kontekstu wiary, Boga, to jest coś, co mi pomogło po latach spędzonych w trasie, na koncertach, na imprezach, wrócić. I nagle moja muzyka nabrała kompletnie innego brzmienia - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia skrzypek Adam Bałdych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Biel: umiejętność grania a vista jest niesamowicie ważna

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 19:26
- Nie chcę powiedzieć, że nasza gra jest podporządkowana temu, co robi wokalista, ale powinna być na tyle elastyczna, aby zawsze uwypuklić najpiękniejsze strony śpiewaka i schować, kiedy coś nie wyjdzie - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Michał Biel, pianista wielokrotnie nagradzany za sztukę akompaniamentu.
rozwiń zwiń