Alicja Rosé oddaje głos ukraińskim poetom

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 11:40
- Czuję, że w Polsce wyrosłam w cieniu historii i po raz pierwszy eskalacja wojny wypchnęła mnie do teraźniejszości. Po raz pierwszy nie żyję w historii, żyję w teraźniejszości. Zastanawiałam się, co mogę zrobić - mówiła w Dwójce Alicja Rosé, poetka, tłumaczka i ilustratorka, która w ostatnim czasie wydała tom wierszy "morze nocą jest mięśniem serca".
Alicja Ros
Alicja RoséFoto: Valdis Jansons
  • Alicja Rosé w ostatnim czasie wydała tom wierszy "morze nocą jest mięśniem serca".
  • Poruszona i zainspirowana wydarzeniami na Ukrainie poetka, aktywnie włącza się w pomoc walczącym.
  • Artystka przygotowuje także prozę na podstawie wywiadów z ukraińskimi literatami.

Alicja Rosé należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Przekłada z języka angielskiego, norweskiego, francuskiego, hiszpańskiego oraz włoskiego. Stworzyła również ilustracje do "Kociej książki" Jarosława Iwaszkiewicza oraz do opowieści Magdaleny Tulli "Ten i tamten las". Jako poetka zadebiutowała w 2019 roku książką poetycką "Północ. Przypowieści".

Walka piórem

Poruszona i zainspirowana wydarzeniami na Ukrainie, Alicja Rosé aktywnie włącza się pomoc walczącym. Najpierw robiła to w sposób materialny, z czasem także piórem. - Potrzebujemy wielu narracji, wsłuchać się w różne głosy. To, co starałam się zrobić to właśnie wysłuchać różnych głosów, które w jakiś sposób rezonują ze mną - opowiadała. 

Surowe akwarele

W tomie "morze nocą jest mięśniem serca" znajdziemy także ilustracje w postaci akwareli. Obrazki są surowe, czarno-białe. - Odwołują się do prawdziwych fotografii - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Jedna z ilustracji inspirowana jest fotografią żołnierzy zrobioną w czasie I wojny światowej. To pamiętne Boże Narodzenie 1914 roku, kiedy walczące ze sobą wojska alianckie i niemieckie zawarły rozejm, by rozegrać jeden z najsłynniejszych meczów piłki nożnej. 

 "Ukraina na głosy"

Praca nad wierszami poprzedziła kolejne wyzwanie, jakim jest tekst prozatorski. Także umiejscowiony w kontekście wojny. - Miałam poczucie, że jako osoba pisząca powinnam zrobić coś więcej - podkreśliła Alicja Rosé. - Pracuję nad esejem o ukraińskich poetach i ich stosunku do języka. Jeżdżę i robię wywiady: Wilno, Ryga, Paryż, Berlin, co chwila jestem gdzie indziej. 

Czytaj także:

- To jest "Ukraina na głosy" – tak to nazywam. Daję ukraińskim poetom głos, pokazuję, jak to jest skomplikowane, ich stosunek do ukraińskiego, do rosyjskiego, przeszłość i dziedzictwo - zaznaczyła.

Posłuchaj
12:34 Poranek Dwójki Rose 18 październik 2022 09_34_44.mp3 Rozmowa z poetką Alicją Rosé (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Alicja Rosé (poetka, tłumaczka i ilustratorka)

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Juliusz Wiktor Gomulicki – erudyta, bibliofil, badacz literatury

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 05:40
17 października 1909 roku urodził się Juliusz Wiktor Gomulicki - historyk literatury, wybitny znawca poezji Cypriana Kamila Norwida, varsavianista, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. W Archiwum Polskiego Radia zachowały się jego wspomnienia. W 2003 roku z Juliuszem Gomulickim rozmawiała Bogumiła Prządka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 05:55
"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W serwisie rozewicz.polskieradio.pl, powstałym na stulecie urodzin pisarza, przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
rozwiń zwiń