Boże Narodzenie: owoce morza, psoty niewiniątek i prezenty od Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 08:00
Pierwsi chrześcijanie w ogóle nie świętowali narodzin Chrystusa. Najwcześniejsza wzmianka o publicznym celebrowaniu rocznicy tego wydarzenia pochodzi dopiero z IV wieku. Dziś zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie wciąż fascynują różnorodnością i wieloznacznością.
Audio
  • Boże Narodzenie na świecie (Dwójka/Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Trzej Królowie rozdający dzieciom prezenty to jedna ze świątecznych tradycji w Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej
Trzej Królowie rozdający dzieciom prezenty to jedna ze świątecznych tradycji w Hiszpanii i krajach Ameryki ŁacińskiejFoto: emijrp / lic. CC.wikipedia

Dopiero w XIII stuleciu św. Franciszek z Asyżu zbudował pierwszą szopkę betlejemską i odczytał przy niej Ewangelię o Narodzeniu Pana. W tym celu musiał zresztą zyskać specjalne pozwolenie od papieża. Choć dziś symbolika szopki wydawać może się oczywista, warto pamiętać, że w Piśmie Świętym nie ma wzmianki o witających Boga zwierzętach, a w wielu tradycjach miejscem urodzin Chrystusa pozostaje grota.

Zresztą bardzo długo nie było w kościele zgody co do daty rocznej (mnich Dionizjusz Mały błędnie wskazał rok 754 ery rzymskiej) oraz dziennej tego wydarzenia. 25 grudnia został usankcjonowany dopiero na Soborze w Nicei w 325 roku. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w tradycji kościołów wschodnich o wiele większe znaczenie od samego przyjścia Jezusa na świat ma jego chrzest.

O historii celebrowania Bożego Narodzenia Hanna Maria Giza  rozmawiała z prof. Madaleną Zowczak. Natomiast o współczesnych zwyczajach świątecznych w różnych krajach europejskich oraz Meksyku opowiedzieli korespondenci Polskiego Radia: Ewa Wysocka, Wojciech Szymański, Paweł Szukała, Marek Brzeziński, Sylwia Mróz i Grzegorz Drymer.

Okazuje się, że wieczerza wigilijna nie jest wcale powszechnym zwyczajem, a do Polski dotarła dopiero w XVIII wieku (czyli o stulecie wcześniej niż "niemiecka" choinka). W Hiszpanii, Meksyku i Francji biesiaduje się raczej pierwszego dnia świąt, a lokalnymi specjałami są odpowiednio: owoce morza, indyk w czekoladzie oraz kapłon i gęsie wątróbki. W brytyjskim obiedzie świątecznym nie może z kolei zabraknąć indyka pieczonego oraz płonącego puddingu. Czesi wyspecjalizowali się natomiast w smakowitych, małych ciasteczkach.

W krajach hiszpańskojęzycznych prezentów nie przynosi Święty Mikołaj, lecz Trzej Królowie, oczywiście 6 stycznia. Specyficznie meksykańską - i szokującą z naszego punktu widzenia - tradycją jest upamiętnienie cierpienia zamordowanych na polecenie Heroda niewiniątek poprzez... psikusy, wygłupy i wzajemne oblewanie się wodą 28 grudnia.

mm

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie tradycja

Czytaj także

Polacy mistrzami religijnej tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 17:00
- Tyle wam damy tolerancji, ile zechcemy - mówiono w XVII-wiecznej Polsce do wyznawców niebędących katolikami. Jednak jeszcze pod koniec XVI stulecia było inaczej. Powstał piękny dokument, który zapewniał pokój między religiami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prześwietlono "Sąd Ostateczny" Memlinga. "Piekło było bardziej dramatyczne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 20:00
Jeden z najcenniejszych i najbardziej tajemniczych obrazów w polskich zbiorach został poddany gruntownej analizie. Skanowanie w podczerwieni przyniosło fascynujące odkrycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na starych mapach raj umieszczano zawsze na wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 17:00
- Przez wiele wieków mapy spełniały w dużej mierze funkcję zdobniczą. Miały przypominać władcy o jego potędze - mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prof. Jan Andrzej Wendt, autor książki "Skarby kartografii".
rozwiń zwiń