REKLAMA

Czy Juliusz Cezar mówił łaciną?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 12:10
- Przypisywanych Juliuszowi Cezarowi słów "et tu, Brute, contra me" użył dopiero Szekspir - mówił Stanisław Tekieli, autor książki "Burdubasta, czyli łacina dla snobów".
Audio
  • Czy Juliusz Cezar mówił łaciną? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Książka Stanisława Tekielego zawiera 139 sentencji i powiedzeń łacińskich w sposób jak najprostszy wyłożonych, z pretensjonalnymi cokolwiek przypisami filologiczno-kulturowymi
Książka Stanisława Tekielego zawiera "139 sentencji i powiedzeń łacińskich w sposób jak najprostszy wyłożonych, z pretensjonalnymi cokolwiek przypisami filologiczno-kulturowymi"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Słowem "burdubasta" nazywano w starożytnym Rzymie starego, skapcaniałego, zdychającego już niemal osła. Było to też metaforyczne określenie podstarzałego gladiatora. – Słowo to skojarzyło mi się z obecną sytuacją łaciny. Jest ona jak ten osioł, właściwie nikomu niepotrzebny, ale jeszcze trochę zipie – powiedział Stanisław Tekieli.

Gość audycji opowiadał ponadto, dlaczego wódka, czyli okowita, jest wedle łacińskiego źródłosłowu wodą życia, a także zwrócił uwagę, że umierający Juliusz Cezar swoich pretensji wobec Brutusa nie zgłaszał wcale po łacinie, lecz w języku greckim.

***
Tytuł audycji:
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza
Goście: Iwona Żółtowska (filolog klasyczny, wykładowczyni w Instytucie Filologii Klasycznej UW), Stanisław Tekieli (pisarz, autor książki "Burdubasta")
Data emisji:
28.02.2015
Godzina emisji:
16.00

mc, pg

Czytaj także

Wielka schizma, czyli tysiącletnie nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 21:30
– W 1054 r. nie spodziewano się, że wzajemnie rzucone klątwy będą miały taki skutek – mówił ks. prof. Józef Naumowicz o początku wielkiej schizmy wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apokryfy to nie herezje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:00
- Pora skończyć z tym XIX-wiecznym przesądem. W apokryfach jest mnóstwo głupstw, ale niewiele herezji - powiedział teolog prof. Michał Wojciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herby polskie - symbole rodowej siły

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 18:00
- Herby powstawały w kancelariach. Potocznie uważano, że im bardziej efektowne tym ważniejszy ród oznaczają - opowiadał w Dwójce prof. Wojciech Strzyżewski.
rozwiń zwiń