X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Juliusz Cezar mówił łaciną?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 12:10
- Przypisywanych Juliuszowi Cezarowi słów "et tu, Brute, contra me" użył dopiero Szekspir - mówił Stanisław Tekieli, autor książki "Burdubasta, czyli łacina dla snobów".
Audio
  • Czy Juliusz Cezar mówił łaciną? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Książka Stanisława Tekielego zawiera 139 sentencji i powiedzeń łacińskich w sposób jak najprostszy wyłożonych, z pretensjonalnymi cokolwiek przypisami filologiczno-kulturowymi
Książka Stanisława Tekielego zawiera "139 sentencji i powiedzeń łacińskich w sposób jak najprostszy wyłożonych, z pretensjonalnymi cokolwiek przypisami filologiczno-kulturowymi"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Słowem "burdubasta" nazywano w starożytnym Rzymie starego, skapcaniałego, zdychającego już niemal osła. Było to też metaforyczne określenie podstarzałego gladiatora. – Słowo to skojarzyło mi się z obecną sytuacją łaciny. Jest ona jak ten osioł, właściwie nikomu niepotrzebny, ale jeszcze trochę zipie – powiedział Stanisław Tekieli.

Gość audycji opowiadał ponadto, dlaczego wódka, czyli okowita, jest wedle łacińskiego źródłosłowu wodą życia, a także zwrócił uwagę, że umierający Juliusz Cezar swoich pretensji wobec Brutusa nie zgłaszał wcale po łacinie, lecz w języku greckim.

***
Tytuł audycji:
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza
Goście: Iwona Żółtowska (filolog klasyczny, wykładowczyni w Instytucie Filologii Klasycznej UW), Stanisław Tekieli (pisarz, autor książki "Burdubasta")
Data emisji:
28.02.2015
Godzina emisji:
16.00

mc, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka schizma, czyli tysiącletnie nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 21:30
– W 1054 r. nie spodziewano się, że wzajemnie rzucone klątwy będą miały taki skutek – mówił ks. prof. Józef Naumowicz o początku wielkiej schizmy wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apokryfy to nie herezje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:00
- Pora skończyć z tym XIX-wiecznym przesądem. W apokryfach jest mnóstwo głupstw, ale niewiele herezji - powiedział teolog prof. Michał Wojciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herby polskie - symbole rodowej siły

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 18:00
- Herby powstawały w kancelariach. Potocznie uważano, że im bardziej efektowne tym ważniejszy ród oznaczają - opowiadał w Dwójce prof. Wojciech Strzyżewski.
rozwiń zwiń