Paul Dirac. Sekrety geniusza mechaniki kwantowej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:41
W audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o wybitnym naukowcu z bardzo tajemniczą biografią, nazywanym brytyjskim Einsteinem .
Audio
  • Paul Dirac. Sekrety geniusza mechaniki kwantowej (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Paul Dirac. Grafika na podstawie fotografii z 1933 r.
Paul Dirac. Grafika na podstawie fotografii z 1933 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

W 1933 roku, mając 31 lat, otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie antymaterii we Wszechświecie i współautorstwo teorii mechaniki kwantowej. Prywatnie był niewrażliwym mrukiem (być może dotkniętym autyzmem!) – jednocześnie kochającym ojcem rodziny i absolutnie lojalnym przyjacielem. Publicznie uchodził za naukowca po uszy zatopionego w nauce, a jednocześnie jego zainteresowania sięgały od Beethovena i Rembrandta do Myszki Miki i Cher. Jego fascynującą biografię napisał Graham Farmelo, popularyzator nauki, członek Brytyjskiego Towarzystwa Naukowego.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Krzysztof Meissner (fizyk teoretyk, specjalista w zakresie teorii cząstek elementarnych, pracownik Katedry Teorii Cząstek i Oddziaływań Elementarnych Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) oraz dr Tomasz Lanczewski (specjalizujący się w teorii względności i astrofizyki doktor nauk fizycznych z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, tłumacz biografii Paula Diraca).

Data emisji: 17.12.2016

Godzina emisji: 16.00

mc/bch

Czytaj także

Psychoza czy błogostan? Naukowe spojrzenie na miłość

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 16:00
- Endorfiny pojawiają się wtedy, kiedy jesteśmy pobudzeni, kiedy cały nasz organizm jest skoncentrowany na jednej osobie. Te hormony sprawiają, że tracimy trochę kontakt z rzeczywistością - przypominała psycholog Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Warszawski. Uczelnia na pięć gwiazdek

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
- Gwiazdy w herbie uniwersytetu upamiętniają jego pięć pierwszych wydziałów - przypominał w Dwójce dr Robert Gawkowski, opowiadając o początkach warszawskiej uczelni świętującej 200-lecie działalności.
rozwiń zwiń