REKLAMA

Tatarzy – żołnierze króla Jana III

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 20:32
Zapraszamy do wysłuchania audycji m.in. o historii tatarskich oddziałów, które nie tylko uratowały życie zwycięzcy spod Wiednia, ale brały także udział w polskich powstaniach narodowych.
Audio
  • Tatarzy – żołnierze króla Jana III (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Pierwsze osadnictwo Tatarów na ziemiach Rzeczypospolitej - w okolicach Wilna, Kowna i Nowogródka - miało miejsce w XIV wieku (rysunek ilustracyjny)
Pierwsze osadnictwo Tatarów na ziemiach Rzeczypospolitej - w okolicach Wilna, Kowna i Nowogródka - miało miejsce w XIV wieku (rysunek ilustracyjny)Foto: Shutterstock/rakushka13sell

Tatarzy byli znakomitymi żołnierzami, jednak nie zawsze służyli Polsce. Niektórzy buntowali się i przechodzili na turecką stronę. Po bitwie pod Chocimiem król Jan III Sobieski pozwolił na powrót skruszonych Lipków. Złożyli przysięgę na wierność Rzeczypospolitej a Sejm ogłosił powszechną amnestię dla muzułmanów. W bitwie pod Parkanami uratowali życie króla Jana III. Walczyli u boku Napoleona, brali udział w polskich powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym, za co spotykały ich takie same represje, jak Polaków. Zasłużyli się w wojnie polsko-bolszewickiej, a także w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Bo Polska była ich ojczyzną.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Dżenneta Bogdanowicz, prof. Agata Nalborczyk i dr Artur Konopacki

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 16.00

bch/bk


Prof. Agata Nalborczyk. Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Prof. Agata Nalborczyk. Fot. Grzegorz Śledź/PR2
Czytaj także

Stefan Witkowski. Muszkieter o dwóch twarzach?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 14:30
W audycji rozmawialiśmy o tym, kim tak naprawdę był Stefan Witkowski, kapitan i przywódca konspiracyjnej organizacji Muszkieterzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska niepodległość to nie tylko ułani Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 17:00
- Gdy mówimy o sierpniu 1914 roku, myślimy o ułanach wkraczających do Kongresówki, ale już wtedy działały tam komitety obywatelskie, które przejmują urzędowe obowiązki od władz rosyjskich - mówił w Dwójce prof. Piotr Madajczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolekcja wszystkiego. Wiedeński skarbiec sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:00
– Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu powstało bardzo późno jak na europejskie standardy, w momencie, który można określić jako apogeum kolekcjonerstwa habsburskiego – mówiła historyk sztuki prof. Dorota Folga-Januszewska.
rozwiń zwiń